Sen neymişsin be köprü!
Coşkun Özbucak

Sen neymişsin be köprü!

Bu içerik 2866 kez okundu.
Reklam

Köprüden geçerek eve gidip gelenler ‘köprünün karşısı’ sözcüğünü çok kullanırlar. Köprünün hangi tarafındaysa diğer tarafı bulunduğu yere göre tanımlar. Günlük yaşam da böyle de siyasi yaşam biraz farklı devam ediyor!

Halk arasında ‘Köprüyü geçene kadar eşeğe dayı diyeceksin” sözü var. İçerik olarak o kadar kötü ki, insanları çıkarcılığa yöneltiyor. Aslında bu sözün yerine “Köprüyü geçene kadar eşeğe dayı diyenlerden kork!”  kullanılmalı. Günümüzde “Köprüyü geçene kadar eşeğe dayı diyeceksin!” diyenlerden geçilmiyor.

Köprünün bir tarafında bulunanlar karşıya geçmek için birilerinin sırtına binmeyi akıllarından bile geçirdiklerinde ‘insanlık’ öldü, demektir! Ne demek eşeğe dayı demek?! (Burada eşeği olumsuzlama var ama kurban olunsun eşeğe!)

Yeniden dönelim ‘köprünün karşısına’! Günümüzde köprünün karşısını ‘kötüleyenler’ nedense birdenbire diğer tarafa geçip eski bulunduğu karşı tarafı kötülemeye başladı. Köprünün hangi tarafındaysa ‘karşı tarafı’ kötüleyenlerin ‘zevklerine’ ne kadar güvenilebilir?

15 Temmuz darbe girişimi öncesi Gülen Cemaati’nin en üst seviyesinde olanlar (Gülen’in sağ – sol kolu olanlar) televizyonlara çıkıp FETÖ’nün pisliklerini anlatıyorlar! Pişmanlık Yasası da çıkmadı ama bu kişiler yargılanmıyorlar! “En keskin” Gülen karşıtı kesildiler. Bu kişiler 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı televizyonlarda neler anlatacaklardı acaba?

Köprünün karşı tarafını nitelememiz – değerlendirmemiz kendi bakış açımıza göre olmalı. “Güçlünün durumuna” göre değil. Yani köprünün hangi tarafında olursan ol, ayakların yere basmalı, kendi doğrularınla yaşamasını bilmelisin.

Köprü demişken, “Köprünün altından çok sular geçti!”  sözünün de köprünün karşısını “güçlüye” göre değerlendirenlere mesajı var! Zaman değişti. Belgeler, kayıtlar yok edilemiyor. Geçmişte ne söylenmişse, ne yapılmışsa bir biçimiyle kayıt altına alınıyor. Köprünün karşısını değerlendirirken “Bugün başka, yarın başka” değerlendirmeler yapılırsa inanan olmaz! Köprünün altından çok sular aktı. Zaman değişti ve insanları ‘kandırma’ dönemi bitti. Kısa bir dönem için ‘algı operasyonu’ ile dün söylenenlerin unutulması için ‘takla atılabilir” ama birileri ‘dün’ söylenenleri de karşınıza çıkarabilir.

Köprüyü geçene kadar eşeğe dayı da dense, köprünün karşısını değerlendirirken ‘güçlünün durumuna’ göre nitelemelerde de bulunulsa, köprünün altından çok sular geçti, kimse ‘takla atmalara’ kanmaz!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!