Cevat Atar
Coşkun Özbucak

Cevat Atar

Bu içerik 418 kez okundu.
Reklam

 “Kendi yaptığım yolu Ordu Büyükşehir Belediyesi kamulaştırdı, şirketin kullanımını sağladı.” Bu cümleyi Tüm Köy Sen Ordu Şubesi’nin Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması yapılan alana giderek yaptığı basın açıklaması sırasında Cevat Atar kullandı. Üzerinde Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu tarafından yaptırılan maden işletmesini teşhir eden tişörtü ile tepkisi büyüktü Cevat Atar’ın.

         Cevat Ağabey’i (Ağabeyi İsmet Atar’ı da) yaklaşık altı yıl önce şirketin Fatsa’ya girdiği ilk günler tanıdım. Duyarlılığı ve enerjisi hep aynı ama isyanı ve kini her gün büyüyor. Toprağını satmamak için direndi. Kendi arazisine direniş çadırı kurdu. Bir süre sonra çadır “bilinmeyen eller” tarafından yakıldı. Morali yine bozulmadı.

         Nerede bir eylem, etkinlik, toplantı varsa Cevat Atar orada oluyor, mutlaka bir şeyler söylüyor. O gün yine hareketliydi. Gelenler içer diye köy suyu getirmişti. Şirket görevlilerinin bizlerin geleceğini bildikleri için yolu ıslayıp çamurlaştırmalarına da tepki gösterdi.

         Maden işletmesine giderken Cevat Atar’ın evinin önünden geçilir. Şantiyenin kuruluş döneminde ağır araçların gidip gelmesi nedeniyle de sıkıntılar yaşanmıştı. Mahalledeki evlerin duvarları yıkılmış ya da çatlamıştı. Kimi evler destek direkler yapmak zorunda kalmışlardı.

         Cevat Atar, maden alanına çok yakın olduğu için anlık gelişmeleri kamuoyuna duyurma görevi üstlenmiş kendince. Fotoğraflar, videolar çekiyor, paylaşıyor; “yetkililere”, kamuoyuna çağrılar yapıyor. Her sabah evinden çıkar çıkmaz, karşısında gördüğü yıkım nedeniyle morali bozuluyor ama isyan ruhundan bir şey kaybetmiyor. Bölgede Cevat Ağabey gibiler var. Zaten onların varlığı mücadele edenlere enerjisi veriyor.

         Gözler her şeyi anlatır. Cevat Atar’ın gözleri o gün de anlamlıydı. İlk paragrafta yazdığım cümlesini söylerken gözlerinden alevler fışkırmıştı. Sesi çıkmasaydı bile gözleri isyanını, kinini anlatıyordu. Ancak Cevat Atar’ın gür sesi gözlerinden çıkan aleve eklenince orada bulunanları yeniden canlandırdı.

         Yıllardır verdiği mücadeleye rağmen toprağın, suyun, havanın zehirlenmesini engelleyemedi. Sebzeler, meyveler çürüdü. Siyanürün etkisini gösterdiğine inanıyor halk. Kimilerinin “mücadele edilmedi” demelerine sert tepki göstererek onurlu duruşunu göstermekten geri durmuyor. Altı yıldır onurla verdiği mücadelenin tanıkları çoktu çünkü.

         Mücadele önemli. Mücadele eden herkes kazanacak diye bir kural yok. Ama mücadele etmeyen-edemeyenler hiç kazanamaz. Cevat Atar, mücadeleden vaz geçmiyor ve geç de olsa kazanacağına inanıyor.

         Onu tanıyan mücadelenin önemini de anlıyor.

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ