Bir kampanya
Coşkun Özbucak

Bir kampanya

Bu içerik 2352 kez okundu.
Reklam

Bir kampanya
(www.change.org üzerinden Torba Yasa ile çıkarılan Madde 75’in iptali için açılan kampanyanın metnidir.)
Havamızı, toprağımızı, suyumuzu koruyan yasaları geçersiz kılan Madde 75 geri çekilsin!
19 Ağustos’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylanan yasa tasarısı kapsamında, şirketlere, doğayı istedikleri gibi kullanabilecekleri, çevreyi hiçbir denetime tabii olmadan kirletebilecekleri imtiyazları sağlayan Madde 75 kabul edildi.
Madde 75 ile birlikte T.C. Bakanlar Kurulu’nun karar vereceği projeler, hiçbir denetimden geçmeden, (Orman, Mera, Çevre, Kıyı Koruma ve benzeri kanunları hiçe sayarak) faaliyete başlayabilecek.
Şirketler, hiçbir denetime tabii olmayan, çevresel etkileri değerlendirilmeden onaylanan projeleri hayata geçirebilecek; doğamızı, havamızı, toprağımızı, suyumuzu koruyan tüm yasalar, bu projeler için geçersiz olacak.
T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın, yasadan yararlanacak olan projeyi nasıl belirleyeceği ve Bakanlar Kurulu’nun hangi kriterlere göre karar alacağı konusunda da, büyük bir soru işareti bulunuyor. Denetimsiz, herhangi bir değerlendirme sürecinden geçmeyen projeler; kömürlü termik santral projeleri, nükleer projeleri, artık hiçbir hukuki sürece tabii olmayacak.
Ayrıca, yine yasa kapsamında, denetimsizliği arttıracak ve kamu bütçesine büyük ek yükler getirerek bütçe açığının artmasına sebep olabilecek imtiyazlar, Bakanlar Kurulu tarafından şirketlere sağlanabilecek.
Projelere, vergi, teşvikler, arazi ve bina tahsisi, üretim maliyetlerini karşılama gibi başlıklarda da destek verilmesi planlanıyor. Üstelik bu desteklerin nasıl verileceği, hangi kriterlere göre belirleneceği net değil. Yasada, herhangi bir mekanizma açıkça önerilmiyor.
Bu belirsizlik yüzünden bir yandan ciddi çevre ve yaşam hakkımızı riske atan sorunlarla karşı karşıya kalacağız, diğer yandan ise kırılgan olan ekonomimiz için büyük bir risk alacağız. Yıllardır, çevre, hukuk ve finansman konularında sorunlar yaşayan ve ülkemizin geleceğini tehlikeye atacak olan bu projelerin, tüm maddi risklerini de devlet, kamu bütçesinden, bizim cebimizden karşılıyor olacak.
Madde 75 ile şirketlere:
Kurumlar Vergisi ve Stopaj muafiyeti
49 yıllığına kamu arazisini bedelsiz kiralama,
Yasa’da belirlenen koşullar üzerinden, kamu mallarının ve arazilerinin bedelsiz devri,
%50 indirimli elektrik,
Nitelikli çalışanın her biri için aylık asgari ücretin 20 katına kadar ücret desteği (üstelik burada da nitelikli çalışanın kim olduğuna dair bir tanım yok!)
10 yıl boyunca kredi faizlerinin devlet tarafından karşılama,
imtiyazları verilebilecek.
Ayrıca, yine gerekli görülürse devlet, ilgili projeye %49 oranında ortak olabilecek.
Yasayla beraber, her gün tartıştığımız, her gün daha fazla çevreyi kirleten, insan sağlığını ve yaşam alanını hiçe sayan projelerin önü açılmış olacak. Tüm dünyanın terk ettiği, eski kirli teknolojilere; kömür santrallerine, nükleer projelerine, mega projelere ülkemizin kapısı ardına kadar açılmış olacak.
Yasa Meclis’ten geçti ama halen yürürlüğe girmedi.
#Madde75GeriÇekilsin
*******
Savaşa, şiddete; ölümlere ‘dur’ diyelim!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!