Her yatırım “hizmet” değildir
Coşkun Özbucak

Her yatırım “hizmet” değildir

Bu içerik 1881 kez okundu.
Reklam

         Belediyelerin, hükümetlerin görevi “ülkeye-halka” hizmettir. Kimse yaptığı “hizmetler” için ayrıcalık beklememeli. Çünkü “hizmetleri” yapmak için aday oluyorlar.

         Ancak “hizmet” için  “yatırım yapıyoruz”, diyenlere hemen inanmamak gerekir. “Hizmet” sözcüğü güzel de altından neler çıkar iyi irdelenmeli. Buna örnek olan o kadar olayla karşılaştık ki, saymakla bitmiyor.

         Böyle bir genel vurgudan sonra somut örneklere gelelim. “Özel proje alanı” ile nasıl hizmetlerin yapıldığını iyi biliyoruz.

         Ordu, sahilini bozdurmayan il unvanı ile haklı bir onura sahip. Eşimle birlikte bebek arabasında taşıdığımız kızımız da katılmıştı büyük yürüyüşe. Bugün “sahip çıkma” duyarlılığının neresindeyiz? Ayaklandığımız sahil, kumsal damla damla yok edildi. “Hizmet” adıyla, övündüğümüz şehir içinde kumsalı olan il olma şansını kaybettik. Şu an şehir içinde küçük bir kumsal kaldı. Ordu Çevre Derneği’nin dava açtığı Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin sahil projesi ile teleferik önü ve Durugöl’deki kapalı spor salonu önündeki kumsallar dolgu ile yok edilmek isteniyor. Gülyalı’da dolgularla ilçe içinde kumsal kalmadı.

         Yetmedi. “Ordu Giresun Çevre Yolu Projesi” ile Gülyalı Tepealtı mevkiindeki büyük plaj-kumsal tehdit altında. Halkın plaj gereksinimini karşılayan alanda çevre yolu için kavşak yapılıyor. Hem de kumsalın üzerine. Bu projeyi çizenler maliyetten kaçtıkları için “kamu malı” olan kumsalın yok edilmesini uygun görmüşler. Yazık. Stadyum da arazi bedava diye en olmaz yere yapılmadı mı? Sağlıkta özelleştirmenin adı olan şehir hastanesi için bedava diye milyonlar harcanan Botanik Park yok edilmedi mi? Halk arasında denir ya “Boş mezar bulsa girecek.” diye. Proje yapanlara göre halkın zararı olurmuş, hiç önemli değil. Ucuza çıkması adına geleceğe zarar veriyorlar.

         Buranın korunması, projede değişiklik yapılması için hem Gülyalı Belediyesi hem de Ordu Çevre Derneği dava açtı. Şimdi Ordu sahilini korumak için yürüyenler ve onların “mirasçılarına” görev düşüyor. Son kumsalları korumak için “ses” çıkarmaları gerekiyor. Çevreyoluna kimse itiraz etmiyor; itiraz, kumsalın yok edilmesine.

         22.10.2019 tarihli “Mahallelerin dokuları korunmalı” yazımda da vurguladığım gibi Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin “Koruma amaçlı nazım imar planı” kapsamında Aziziye, Zaferi Milli ve Taşbaşı mahalleleri için bir planlama var. Onun da içeriği incelenmeli. Mahallelerin dokularının korunmasına yönelik planlar olumlu ama “hizmet” sözcüklerinin büyülü anlamana teslim olmamak yararlı olur. İncelenmeli proje. Olumluysa da desteklenmeli.

         “Projeler” hazırlanır ama ne için hazırlandığı, kime ya da kimlere yaradığı iyi incelenmeli.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor