Eski fındık muhabbeti!
Coşkun Özbucak

Eski fındık muhabbeti!

Bu içerik 2840 kez okundu.
Reklam

Fındıkta yeni bir olayla daha karşılaştık! Bir yıl önceki fındık (eski fındık) fiyatının düşük tutulmasını da gördük! Bu zamana kadar (eski fındık) kavramı iki-üç yıl ve önceleri için kullanılırdı ama nedense bir yıllık fındık da eski oldu!
Böyle bir uygulamanın nedenini çocuklar bile anlıyor. İhracatçılar- alıcılar ne kadar uğraşırsa uğraşsın başarılı olmayacaklar. Çünkü bırakın iç tüketimi, dış satım için gerekli fındık yok! Geçen yıldan kalanların üzerine bu yılın fındığını ekleyin yine de yıllık ihracat için yeterli fındık yok. Amaç, üreticiyi tedirgin ederek (eski) geçen yılın fındığını ucuza kapatmak!
Geçen yıl fındık fazla diye fiyatı en düşük seviyelere indirenler yurtdışında işbirliği yaptıkları şirketlerle arayı açmamak için yeni yöntemler geliştirerek üreticinin elindeki fındığı ucuza kapatmaya çalışıyor ama başaramıyorlar.
Üretici geçen yılın hesabını da yapıyor. Bu yıl fındık az oldu ama geçen yılın zararını da çıkarma olanağı yakaladı. Bu nedenle fındığa istenen fiyat verilmediği sürece satmayacak.
Fındığa gereken fiyatı vermemek için direnenler kendi kazanacakları parayı düşündükleri için aslında Karadeniz ekonomisine zarar veriyorlar. Üretici fındığını satabilseydi piyasada para hareketi olacaktı ve tüm esnaflar rahatlayacaktı. Para hareketi olmadığı için esnaflar hala zor günler yaşıyor. Bakalım bu fiyat baskılamasına ne kadar dayanacaklar.
Ekonomi, yalnızca alıcı ile satıcıyı ilgilendiren bir konu değil. Para dolaşıma girmediği sürece herkes zararlı çıkacak. Üreticinin eline geçen para ‘yastık altına’ gitmeyecek, piyasaya sürülecek. Bu da bir hareketliliği yaratacak. Bu hareketlilik yoksa, sorumlu fındığa gereken fiyatı vermeyen alıcılardır.
Eski – yeni fındık fiyatlarının arasındaki farklılık oluşturmanın bir oyun olduğunu söyledim. Fındık üzerinden kazanç elde edenler (yerli-yabancı ihracat şirketleri) bu yöntemi terk etmeliler ve üreticinin emeğinin- ürününün karşılığını vermeliler.
Bu yıl ihracatçıların yaşadıkları sıkıntı bir gerçeği de ortaya çıkardı ki, fındık politikası ‘Allah’a kalmış’ durumda. Fındık varsa başka, yoksa başka uygulama!
Artık fındık politikalarında kalıcı çözüm üretilmelidir. Bunun yolu da serbest piyasa kuralını ortadan kaldırmak ve yeni yasal düzenlemelerle sorun çözüme kavuşturulmalı. Nasıl olacağı konusunda o kadar yazıldı, çizildi ki, istenirse yeniden tartışılır. Eğer sorun çözülmek isteniyorsa…
Boşuna eski- yeni fındık fiyatı belirlenmesin. Üretici fındığına gereken fiyatın verilmesini bekliyor. Üretici fındığını pazara indirmiyor, Şu an inenlerin yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. Verin parayı, alın fındığı…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!