Mahallelerin dokusunu koruyalım
Coşkun Özbucak

Mahallelerin dokusunu koruyalım

Bu içerik 1922 kez okundu.
Reklam

         İllerin tarihi özelliklerinin öne çıkarılması bakımında yarış başladı. Bu sevindirici bir gelişme. Betonlaşmanın egemen olduğu bir dönemde şehrin-mahallenin dokusunu korumaya yönelik açıklamalara, planlamalara değer vermeliyiz.

         Değer vermeliyiz ama samimiyet varsa. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Zaferi Milli ve Taşbaşı Mahallelerinin dokusunun korunacağına yönelik projelerinin olduğunu söyledi. Ben gazetelerin “yalancısıyım”, öyle okudum. Projede neler var belli değil ama cümle güzel.

         Seyit Torun döneminde Taşbaşı Kilisesi’nden Zaferi Mili Mahallesi Camisine çıkan “beyaz” taşlı merdiven yok edilerek bir çeşit mermerle kaplandı. Zaferi Milli Mahallesi’nin önemli dokusu yok edildi. Ondan önce de sokaklardaki beyaz taşlar söküldü, kara taşlarla kaplandı. Şimdi dökme parke taşlarla kaplı. Yani mahalle dokusu sökülüp atıldı. Şu an eski evlerin dışında bir iki yer kaldı dokusu korunan.

         Dokunun bozulma tehlikesi geçmiş değil. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, iki mahallenin dokusunun korunacağından söz etse de (Düz Mahalle ve diğer mahallelerin de kendine ait dokuları var. Ortaya çıkarılmalı.) öğrendiğime göre Altınordu Belediyesi’nin de doku bozan bir planı varmış. Taşbaşı ve Zaferi Milli Mahallesi’nde taş merdivenler ve yollar var. Kilisenin yanındaki merdiven, şimdi kent konseyi binası olarak kullanılan binanın yanında Menekşe Sokağa çıkan merdiven, eski Sağra durağı karşısında otoparktan Taşbaşı yoluna çıkan merdiven ve onu karşısındaki sokaktaki taşla kaplı yol. Bunlar sağlam duruyor ama son yazdığım beyaz taşlı yol sökülüp oraya “Avrupa özellikli!” yeni yol yapılacakmış. Ordu’nun dokusu adım adım yok ediliyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi ayrı, Altınordu Belediyesi ayrı proje dillendiriyor, birbirinin karşıtı olarak.

         Yeni projeler “dokuyu bozan” değil, koruyan biçimde olmalıdır. Zaferi Milli, Taşbaşı ve Düz Mahalle başta olmak üzere Saray ve Aziziye Mahalleleri de gözden geçirilmeli. Özellikle buraların belli bölümlerinde sokaklar yeniden beyaz taşlarla döşenmeli. Eski İsmetpaşa İlkokulu’nda yapılan bahçe düzenlemesi yeniden gözden geçirilmeli. Taşbaşı Kilisesi’nden Zaferi Milli Mahallesi Cami’sine giden ve bozulan taş merdiven beyaz taşlarla yeniden yapılmalıdır. Mahallelerin dokusuna sahip çıkmak için yapılması gerekenler çok ama ilk adım bunlar olmalı.

         Buradan yeniden vurgulamanın yararlı olacağını düşünüyorum. Taş yollara dokunmayın. Yeni bir şey yapmak istiyorsanız, yer çok. Mahallerin dokularını bozmayın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor