Değişim
Coşkun Özbucak

Değişim

Bu içerik 362 kez okundu.
Reklam

 

         Sürekli birlikte olduğumuz insanlardaki değişimi fark etmek zor ama bir süre ayrı kaldıktan sonra karşılaşıldığında hemen fark edilir. Çünkü zamana yayılan bir harekettir. Kurbağanın soğuk suya konup suyun alttan yavaş yavaş ısıtılması olayı gibi sonradan anlaşılır.

         Kişilikler üzerinden de böyle değerlendirmeler yapılır. “Ne kadar değişmiş” denir kimi insanlar hakkında. Bu, olumlu ya da olumsuz yönde olabilir.

         İnsanın en anlamlı değişimi PİŞMEK biçiminde olur. Yaşamın dersleriyle harmanlanan kişinin deneyimleri o kadar çoktur ki, artık BİLGE olmuştur. Açıyı bal eylemiştir, acıyı şerbet olarak içmiştir. “ekmeği bol eyledik/ acıyı bal eyledik /sıratı yol eyledik /geldik bugüne” dizeleriyle Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel anlatıyor PİŞMEYİ. 

         Sokakta ne zamandır görüşemediğim arkadaşla karşılaştım. Oturduk bir çay bahçesine oradan buradan konuşurken “Ne kadar değişmiş!” dedim kendi kendime. Geçen zaman PİŞİRMİŞ arkadaşı. Yaşadıklarını anlattı, dinledim ve insanı pişiren bunlar, dedim. Yaşanmışlıklar öğretiyor. Bilgiye, deneyime yeni eklentiler oluyor. Birikiyor, birikiyor ve bir hazine oluyor. Kimi inançlarda PİŞMEK için ÇİLE çekmek gerekiyor. Deneyimler insanı zenginleştiriyor, değiştiriyor.

         Değişimin olumlusu olur da olumsuzu olmaz mı? “Sonradan görme”, “Koltuğunu dolduramamış”, “Burnu havalarda” deriz. Bunlar da olumsuzlar için söylediklerimiz. Kişiliği, yaşamın kendisi biçimlendirir. Yaşadığı şartlar birdenbire değişen kişiler çoktur çevremizde. Parayı sonradan emek harcamadan bulur. Yaşam biçimini, çevresini değiştirmeye çalışır ama uyum sağlayamaz yeni yaşam biçimine. Eline gözüne bulaştırır. Kimseyi de beğenmez. Dün birlikte olduklarını yanına yaklaştırmaz. Yani değişmiştir.

         Toplumsal değişim, dönüşüm de devam ediyor. Yıllar geçtikçe alışkanlıklar değiştiriliyor. Geçmiş, bir deneyim ama geride kalıyor. Bugün GEÇMİŞİ yaşamak isteyenlerin başarılı olamamaları bundandır. Geçmiş, geçmişte kaldı. Derede aynı suyla iki kez yıkanılmaz. Geçmişi yeniden yaşamak istemek de buna benzer. Artık geleceğe bakmak, yaşamımıza ona göre yön vermek anlamlı olandır. Eskide direnen teker altında kalır. Değişime ayak uydurmaktan başka yol yok.

         

 

        

 

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!