Aileler Arası İletişim Hatasının Sonuçları Çocuklarımızın Eğitimini Nasıl Etkilemektedir?
Cevat Yıldırım

Aileler Arası İletişim Hatasının Sonuçları Çocuklarımızın Eğitimini Nasıl Etkilemektedir?

Bu içerik 3835 kez okundu.
Reklam

3. Bölüm

 

Şimdi siz okuyucularımıza, ailelerimizin çocuklarımız üzerinde uyguladıkları eğitim hatalarını, bizzat yaşananlarla bilgilerinize sunarak, değerlendirmelerle sonuçlara varmaya çalışacağız. 

İki aile bir mahallede ikamet etmektedirler. Ailelerden birinin kız, diğerinin ise bir erkek evladı bulunmaktadır. Her iki aile, diğer ailelerle örnek teşkil edecek bir yaşam sürdürmektedirler.

Bu bağlılığın çocukların davranışlarına da yansır. Bu nedenle kızla erkek birbirlerini sevmeye başlarlar. Onların bu yaklaşımı aileleri de mutlu eder. Bu mutluluğun sonucu nişanla noktalanır. İşler o kadar hızlı gelişir ki, nişandan üç ay sonra düğünde yapılır. Aradan bir yıl geçer. Gelin hastalanır. Doktora götürülür. Bir torunun yolda olduğu müjdesi gelir. Aradan iki yıl geçer. İkinci torunda dünyaya gelir. Bu gelişmeler sonrası ailelerle mutluluk rüzgarları esmeye başlar. Çocuklar el bebek, gül bebek şeklinde, aileler arası bakıma alınır.

Çocuklardan birisinin ağladığınızı düşünün. Hep beraber çocuğun başında toplanırlar. Susturma yarışı başlar. Kimi çikolata, kimi oyuncak, vesaire yalvarmalar devam eder gider. Çocukların okula başlama yaşı gelir. Acaba bunları, okulda kimler susturacak? Aileler bu probleminde çaresini bulurlar öğretmeni de kendi uygulamalarına göre yönlendirmeye çalışırlar. Kör topal bu uygulamalarla ilkokul biter. Ya ortaokul ve liselerde ne olacak?

Aileler ortaokul ve liselerde okurken çocuklarına şöyle bir yöntem uygularlar. Çocuklarla aileler bir araya gelirler. Onlara, artık siz çocuk değilsiniz. Size bundan sonra çikolata falan verecek değiliz. Hep beraber derslerin durumuna göre ne kadar para nasıl bir seyahat vesaire ile sizleri ödüllendireceğiz. Sözü verilir. Bu sistem üniversite bitinceye kadar devam eder. Üniversite bitince bir yıl başta kalırlar. Takip eden yıl içinde memurluk sınavına girerler. Ağlar imtihanı kazanır. İşbaşı yapar, kız ise sigortalı bir iş bularak çalışmaya başlar. 

Şimdi hep beraber şöyle bir düşünelim, bu çocukların yetişmesi nasıldı? Ağladıkça yemekleri ağızlarına veriliyordu? Ders çalışmaları para ve seyahatlerle ödüllendiriliyordu. Böyle yetişen bir çocuk aynı durumu vatandaşlara uygularsa ne olacak? Rüşvet almadan bu çocuk iş yapar mı? Yapmaz, rüşvet aldı, işinden atıldı. Yanlış bir eğitimi, çocuklar üzerinde uygulayarak onların hayatına kim sebep oldu? Biz aileler değil mi? 

Atalarımız ne demişti. Su testisi su yolunda kırılır. Ya! Rüşvette iş yapanın kolu da iş yerinde kırılır.

Bizler çocuk velileri olarak bu durumlarla karşılaşmamak için ne yapmalıyız? Bu konuyu açtıkça uzar gider. İşin özü şudur; Bizler ebeveyn olarak çocuklarımızı ödül ve ceza vermeden nasıl eğitebiliriz? 

İşte bu nedenlerle problemleri çözmeden, uzman eğitimcilerden görüş almadan, kendi kafamıza göre uyguladığımız eğitim sonuçlarına katlanmak zorunda olduğumuzu asla unutmamalıyız? Çünkü zarar çocuklarımıza ve ülkemize olacaktır. 

Devamı gelecek...

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!