Biraz da ekonomiyi konuşalım
Coşkun Özbucak

Biraz da ekonomiyi konuşalım

Bu içerik 2123 kez okundu.
Reklam

 

         Yeni Ekonomik Politika (YEP) açıklandı ama bir iki gazete, parti ve kitle örgütü dışında kimse içeriğini tartışmıyor-tartışamıyor.

         Televizyonlardaki gündem “muhalefeti” tartışmak. Sanki ülkeyi muhalefet yönetiyor. Yok, şu kişi öyle demiş… Yok, bu parti böyle bir açıklama yapmış… Yok, şuymuş, buymuş… Ülkenin gündemi ana eksenden çıkarılmak isteniyor.

         Biraz da ekonomi konuşsak kıyamet kopmaz değil mi? Enflasyon dokuza düşmüş gözümüz aydın. Cebimiz bunu kabul ediyor mu soran yok. Hem de zamların sıralandığı günde…

         Ülkenin işçisini, üretici köylüsünü, işsizini, emeklisini ne kadar ve nasıl etkiliyor ayrıntılara girmeye gerek yok. Kısaca değineceğim.

         İşçiler için işsizlik tehdidi devam ediyor. Ücret artışında cimrilik üst seviyelerde. Emekliler için kara günler kapkara olacak. İşsizlerin iş bulma şansı daha da zorlaşacak çünkü yeni işsizlerle karşılaşacaklar. Üretici köylüler için bambaşka tarım politikaları gündeme gelecek. 2000 yılında çıkarılan birlikler yasası ve devlet desteğinin sonlandırılmasıyla başlayan tarımı kapitalizmin kurallarına göre şirketlere devretme süreci devam ediyor. Küçük üreticinin yok edilmesi için günler sayılıyor. Bu paragraftaki sorunlar sayfalarca yazılabilir. Ben kısaca vurguluyorum. Zaman zaman bunları genişleterek de yazacağım.

         Zamların sonu gelmiyor. Dalga dalga, geldikçe geliyor. İşçilerin, emekçilerinin üzerinden ceplerini parçalaya parçalaya geçiyor. Ayağımıza batan çivinin verdiği acıdan feryadımız ortalığı inletiyor ama utanmadan kimi gazete ve televizyonlar bir şey olmamış gibi davranıyorlar, “mutluluk” aşısı yapmaya çalışıyorlar.

         Her akşam televizyonlarda kendilerince gündem yapıp aynı kişilerle saç saça, baş başa kavga edercesine tartıştırıyorlar. Ertesi gün sokakta, alım gücü düşmüş insanların gündemini değil, yönlendirilen gündemi tartışmalarını başarıyorlar. Yok 50+1 mi olsun, 40+1 mi olsun? 60+1 olsa ne olacak, 30+1 olsa ne olacak? Ekonomik, demokratik durumun ne olacağı tartışılamıyor.

         Bu durumda karşısında, gerçek gündemin ne olduğunu bilenlere görev düşüyor. Tüm olanaklarını seferber ederek, bir araya gelip örgütlü olarak seslerini yükseltebilmeliler. Kendi kendine konuşanlar gündemin değiştirilmesine katkı sağlarlar.

         İşçiye, kamu emekçisine, emekliye yüzde 3-4 maaş artışını uygun görenler, şirketlerin maliyet hesabını gerekçe göstererek yüzde 15 ve üzeri zamları kolaylıkla yapabiliyor. Bu da ekonomi politikalarını kimlerin, kimler için uyguladığını ortaya çıkarmaktadır.

         Gündemi değiştiren, kendilerince gündem oluşturanların oyunu devam ediyor.

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!