Lamba!
Coşkun Özbucak

Lamba!

Bu içerik 556 kez okundu.
Reklam

Günümüz gençleri bilmezler, geçmişte evinde aydınlatma aracı kullananlarda da sınıf ayrımı vardı. Kimi çıra, mum, gaz lambası kullanırken kimileri de mumlu ya da gazlı avizeler kullanırdı. Ama hepsi de aydınlık ortam sağlıyordu.
Sinop’ta heykeli olan Diyojen ise lambayı gündüz dolaştırırmış! Amacı ortalığı aydınlatmak değil… Güpegündüz elinde lambayla dolaşırken kendisine ne yaptığını soranlara, Diyojen: “Adam arıyorum, adam!” dermiş!
Lambayla, hem de gündüz adam mı aranırmış! Gece olsa neyse! Ama Diyojen ‘adam’ arıyormuş! Diyojen ‘gündüz’ lambayla dolaşarak adam bulabildi mi bilinmez.
Bizde de bir anlatı var bu konuda! “Vali olmuşsun ama adam olamamışsın!” diye. (Burada adamı, erkek anlamında değerlendirmemek gerekir.)
Adam: Sözüne sahip çıkan, haksızlığa karşı duran; dayanışma duygusu ile yoğrulan, hak-hukuk bilen; seven ve sayan; makam sahibi olduğunda kişiliğini kaybetmeyen, paraya tapmayan, emeğe saygısı olan; güçlüden değil haklıdan yana olan; bugün başka, yarın başka tavır içinde olmayan; insanları insan olduğu için seven, din, ırk, mezhep ayrımı yapmayan; ‘ben’ değil, ‘biz’ diyebilen; burnu havalarda olmayan… kişidir.
Diyojen’in böyle birini bulup bulmadığın bilmiyoruz. Günümüzde çıkar ilişkisi o kadar öne çıktı ki, ‘adam’ sayısını çoğaltmak zorundayız. Bunu söylerken “Eyvah, mahvolduk; insanlık kalmadı” demiyorum. Çevremizde o kadar çok ‘adam’ var ki, bunlar sayesinde dünya yaşanabilir durumda zaten!
“Çok konuşan mı, çok çalışan mı?” sorusunu da sorabiliriz ‘adam’ belirlemesinde. Çevremizde o kadar konuşan var ki, yalnızca konuşuyor! Sorunları tahlil edebilme yetenekleri çok ama sorunların giderilmesi için kımıldamıyorlar. Sanki sandalyelerine tutkal sürülmüş! Yani ‘laf satanlar’ çok! Bunlar da kendilerini ‘adam’ olarak pazarlama hevesindeler.
‘Adam’ yetiştirmek devletin birinci görevi. Okullarımız var! Ne yazık ki, öncelik vali yetiştirmek! Böyle olunca vali olunuyor ama adam olunmuyor. (Bu sözden dolayı vali olanlar üzerine alınmasın! Bu bir fıkra) Toplumsal geleceğimiz için okullarımızda ‘adam’ yetiştirme programları da olmalı. Yalnızca sınava kilitlenmiş bir eğitim sistemi yeterli değil.
Artık çağ değişti, Diyojen gibi sokakta ‘adam’ aramaya gerek yok. Başta yönetenler olmak üzere hepimize sorumluluk düşüyor.
Adam olmak zor iş ama bunu başarmalıyız!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR SİFTAH PEŞİNDE
YENİ ORDUSPOR SİFTAH PEŞİNDE
DURMUŞ'TAN 'SÜPER' TRANSFER!
DURMUŞ'TAN 'SÜPER' TRANSFER!