Ordu yok oluyor
Coşkun Özbucak

Ordu yok oluyor

Bu içerik 1971 kez okundu.
Reklam

 

         Ordu’nun iktidar milletvekilleri ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı ve çeşitli kişiler-kurum ve kuruluşlar Ordu’nun turizm, ekonomi, sosyal yaşam ve kimlik olarak “uçacağı” konusunda açıklamalar yapıyorlar, “umut” vermeye çalışıyorlar. Gazeteler de bunları sayfalarına taşıyor. Bu açıklamaları, değerlendirmeleri okuyanlar da “seviniyorlar.”

         Bunlar suyun üzerinde görünen. Ya suyun derinliklerindeki gerçeklik nedir? Gerçeklik ortada: Ordu uçmuyor, uçurumdan aşağı yuvarlanıyor.

         Fındık deniyor; yetmiyor, turizm deniyor, o da yetmiyor projeler art arda dile getiriliyor. (Projelerin hukuku ve yapılma biçimi de ayrı tartışma konusu) Oysa Ordu uçurumdan aşağı yuvarlanıyor.

         Ordu’nun herhangi bir köşesinde oluşan bir yara her tarafı kirletir. Yıllardır Fatsa ve Ünye sınırında bir yara var ve gün geçtikçe büyütülüyor. Hem de “doktorların” gözü önünde demeyeceğim, desteğiyle büyütülüyor. Gazetelere de yansıdı. Okuyanlar yanlış bir anlayışla  “Bize uzak” diyerek ilgisiz kalmış olabilir. Peki, Ordu’yu uçurmak isteyenler ne yapıyor?

         Konuya geleyim. Fatsa ve Ünye arasında siyanürle altın ayrıştırma işletmesi beş yılını doldurdu. Çalışma süresi bitti ama yeniden alanı genişletmek için başvuru yapıldı, ÇED süreci başlatıldı. Bunun yanında Ünye ve Fatsa köyleri başta olmak üzere her tarafta maden arama sondajları öyle çoğaldı ki suları da zehirlemeye başladılar.

         Şimdi turizmden söz eden, fındıkla övünen yetkililere sormak gerekir. Siyanürle altın işletmeciliği çoğaltılmak isteniyor, tarım alanları ve ormanlar yok ediliyor; dereler, topraklar zehirleniyor. Yerin altından elde edilecek gelir sermaye gruplarına giderken toprağın üzerindeki değerler yok ediliyor, toprak da kullanılmaz hale getiriliyor.

         Ordu’yu yönetenler, etkili ve yetkili kişiler kimlerden durum hakkında bilgi alıyorlar bilemem ama halkın yanına giderek, dertlerini dinleyerek öğrenme gereksinimi duymadıkları kesin. Buralar, ORÇEV’li olarak sürekli gittiğim yerler. Ben yetkili olanlara denk gelmedim, geldiklerini halktan da duymadım. Ama halkın tepkileri olduğunda jandarmanın geldiğini çok gördüm ve duydum.

         Siyanürle altın ayrıştırma işletmesi alanı büyüyor. Artık Fatsa’nın iskelesinden de görülüyor. İşletme alanı iki kat daha büyütülmek istiyor. Başka alanlarda sondajlar yapılıyor. Fatsa, Ünye, Kumru, Korgan arası maden sahası ilan edilebilir. Böyle bir Ordu’da turizmde, fındıktan, balıktan yani gelişmekten “uçmaktan” söz edilebilir mi?

         Fatsa ve Ünye bölgelerinden söz etmem buralardaki somut durum nedeniyle. Ulubey’de (Sayacabaşı) sondaj çalışması var. Kabadüz ilçesinde maden arıtmanın Melet Irmağı’nı kirleterek içme sularını kirlettiği biliniyor. Şimdi Kabadüz-Saraycık arasında yeni maden arıtma tesisi kurulmak isteniyor. Bunlar artıyor.

 Uçmak ile yuvarlanmayı birbirine karıştırdılar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!