“Aaaa… Bak, kuş uçuyor”
Coşkun Özbucak

“Aaaa… Bak, kuş uçuyor”

Bu içerik 2441 kez okundu.
Reklam

 

         Bazı sözler vardır, kalıplaşmış ve yaşamın gerçekliğini anlatan. “Aaaa… Bak, kuş uçuyor” da bunlardan biri. Aldatmaya yönelik bir içeriği var.

         Büyük çocukların kurnazlık yaparak kendisinden küçüklerin elindekini almak için gökyüzünü göstererek, “Aaa… Bak, kuş uçuyor” der ve küçük yüzünü gökyüzüne çevirip kuşları görmek istediğinde büyük, küçüğün elindekini alır ve kaçar. Yani kandırır ve çalar.

         Bu aldatmayı artık büyükler de yapıyor, hem de ustalıkla. Ülkenin can alıcı bir konusu konuşulmaya, dikkatler bu yönde toplanmaya başlandığında bir taraftan “Aaa… Bakın kuş uçuyor!” diye bir ses duyuyoruz. Hemen hep birlikte yönümüzü aldatıcı sese dönüyoruz.

         Bu durumu fındık politikasında da görüyoruz.  Maliyet hesabı yapıldı, olması gereken fiyat tartışması bir süre devam ettirildi. İsteyen, kimin ne söylediğini, özellikle haziran ayından bu yana çıkan gazeteleri inceleyebilir. Dün başka, bugün başka fiyat söyleyenleri görebileceksiniz. Bunu da geçelim.

         Yeterli olmayan (kimilerine göre yeterli, kimilerine göre fazla) fındık fiyatı açıklandı. TMO fındık alacak ama alım yerleri yeterli mi tartışılır. Bu zamana kadar ne kadar fındık aldı, fındık vermek isteyenlerden kaç üretici çeşitli gerekçelerle geri gönderildi belli değil. Bu konuda açıklama istense de bilgi vermezler.

         Etkili, etkisiz; milletvekili, siyasetçi; ziraat odaları, sendika;  ekonomistler, tarım yazarları konuşuyor, yazıyor. Kimi inandırıcı ama özellikle “Aaaa… Bak kuş uçuyor” diyenler de var. Üreticiler fiyat düşüklüğüne tepki göstereceği an “Aaa… Bak kuş uçuyor” diye yükselen ses nedeniyle beklentiye giriyorlar ama fındık fiyatı düştükçe düşüyor. Zaman zaman üreticileri oyalamaya yönelik “yüksek sesler” duyuyoruz, önemli “girişimler” görüyoruz. Sonuçta üreticiler zararlı çıkıyor.

         Bu “üstten” konuşmalar devam ederken aslında geçmişe de bakmakta yarar var. Bugün uygulanan fındık politikaları için kim-kimler ne demiş diye. Bu konuda internetten yararlanamayanlar Gazi Kütüphanesi’ne giderek arşivlenen yerel gazeteleri inceleyebilirler.

         2000 yılında 4572 sayılı birlikler yasası çıkarken, Fiskobirlik’e devlet desteği kesilip özerkleştirilirken, serbest piyasa uygulamasına geçilirken kim-kimler ne demiş bakalım. Ferrero için köy toplantısı düzenleyenler-destek olanlar kimlermiş araştıralım. Bunları bilirsek bugün konuşulanların ne anlama geldiğini anlarız. Dün, “Aaaa… Bak kuş uçuyor” diyenler bugün başka bir yöntemle “Aaaa… Bak kuş uçuyor” diyor.

         Artık “Aaaa… Bak kuş uçuyor” diye bir ses duyulduğunda bir aldatmanın, gündemi karatmanın adımının atıldığını bilmenin zamanı geldi de geçiyor. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!