Bindikleri dalı kesiyorlar!
Yusuf Can Erişen

Bindikleri dalı kesiyorlar!

Bu içerik 1097 kez okundu.
Reklam

Av yasağının kalması ile 4,5 aydır denizden uzak kalan balıkçılar su ve balık ile buluştu. İlk bulgular bu yıl palamut ve hamsinin az olacağı yönünde.

Geçen sene sezon açılışını palamut ile yapan balıkçılar bu yıl sadece istavrit ve mezgit ile geri dönüyorlar. Palamut yok denecek kadar az. Hamsi de az ve daha minicik.

Bu yaşananlar aslında göstere göstere gelen bir sonuç. Yıllardır cömertçe yapılan katliam boyutundaki av, bu sonu hazırladı. Denizde yavru dahi bırakmayan bazı balıkçılar bugün “biz ne yaptık” diye umarım, kara kara düşünüyorlardır.

Yıllardır yapılan uyarıları dinlemeyen bazı balıkçılar, bugün sofralarımıza bol ve ucuz balık gelmesini de engellemiş oldular.

Şimdi hala birçok balıkçı aynı tavırda inat ediyorlar. Bakıyorsunuz hamsi boyundaki istavrit ve hamsileri avlıyor, tezgahlara sürüyorlar.

Büyüklerimizden ve resimlerden gördüğümüz üzere geçmişte balıkçı tezgahlarında en az 15 çeşit balık vardı. Bugün havuz balıklarını saymazsak, istavrit, mezgit, barbun, hamsi, çıkarsa palamut. Biraz tirsi, azcık sargan, istavrit boyu çinekop…

Kusura bakmayın ama siz denizlerimizi böyle hırçınca yağmalar, balıklara yumurtlama ve büyüme fırsatı vermezseniz, hamsi boyu istavrit ve mezgit ile sezonları tamamlarsınız!

Bizden uyarması…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!