Botanik beton olmasın!
Coşkun Özbucak

Botanik beton olmasın!

Bu içerik 2417 kez okundu.
Reklam

 

         “Botanik Park” yerle bir edildi. Botanik Park’ın yerine şehir hastanesi yapılacak dendiği ilk günden başlayan kampanyalar hafızlarda. “Botanik Park korunmalı, şehir hastanesine hayır” dediğimiz o günleri yeniden anımsadım.

Ordu Çevre Derneği olarak başlattığımız kampanyanın özünü çarpıtmak için “bunlar hastaneye karşı, iyi olan her şeye karşılar” diye propaganda yapılmıştı. Dün şehir hastanesinin yapılmasını canla başla savunanlar  “nedense” çark ettiler, şehir hastanesine karşı çıkmaya başladılar. Bu kişilerin ve kurum temsilcilerinin adlarını yazmaya gerek yok. Herkes biliyor. Bu da önemli bir kazanım.

Şehir hastanesi değil, TIP ve devlet hastanelerine gereksinim var diyenler de çoğaldı. “Botanik Park, park olarak kalsın. Şehir hastanesi başka yere yapılsın.” diyenlerin sayısının da azaldığını görüyoruz. Şehir hastanelerinin bir çeşit özel hastane olduğunu, olduğu yerlerde devlet hastanelerinin olmadığını (yıkıldıklarını) anlattık. Hastanın müşteri olarak görüldüğü en son aşama olduğu da örneklerle anlatıldı. Türkiye’deki diğer şehir hastaneleri gerçeği de savunanların sayısının düşmesini sağladı. Bu arada şehir hastanesi değil, devlet hastanesi de yapılmak istense Botanik Park, hastane yapılmayacak yerlerin başında gelen bir yerdir

Botanik Park, beton olmasın. Sahip çıkılmalı. Tüm kampanyalar desteklenmeli. Geç oldu ama zararın neresinden dönülürse kârdır. Park yeniden yapılır. Ama verilen zararın da hesabı sorulmalı. Şehir hastanesine karşıyım, söyleyeceklerim mevzuatların işleyişi ile ilgili. Arazi, Sağlık Bakanlığı’na ve şirkete devredilmeden Botanik Park’ı yerle bir edenler hakkında kamuya zarar vermekten, makamını kötüye kullanmaktan kovuşturma ve soruşturma açılmayacak mı? Verdiği zarar yanına kâr mı kalacak? Aynı kişi ve kişiler mahkeme kararıyla da belgelendiği gibi sahilde deniz dolgusu yaptı. Kaçak deniz dolgusu yapmaktan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne 72 bin TL para cezası verildi. Bu parayı belediye mi (yani biz) ödeyecek yoksa makamını kötüye kullanarak kamuya zarar verenden mi alınacak? Bu konuda da bir yaptırım olacak mı? Konular birbirine o kadar bağlı ki, başladın mı bitmiyor.

Sonuç olarak, BOTANİK PARK KURTULMALI, YENİDEN YAPILMALI. Ordu’nun 10-15 yıl sonra nefes alabileceği bir yer olacak. Park olarak kalması için çaba harcayanlar iyi sözlerle anılacaklar.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!