ÇEVRE DUYARLILIĞI
Gürsel Yıldırım

ÇEVRE DUYARLILIĞI

Bu içerik 1136 kez okundu.
Reklam

     Son yıllarda insana olan saygıyı yitirmişken yaşadığımız çevreye ait davranışımız da akıl almaz boyutlara ulaştı. Para uğruna toprağımızın altını üstüne getirmeye başladık. Ormanları yakmada öyle ustalaştık ki söndürmek için gösterilen çabaya bile aldırış etmiyoruz. Kömür ocaklarındaki göçmeler ve sonucunda ölümler günlük olaylardan sayılmaya başladı. Eh, buna bir de kadınlara saldırı, çocuklara tacizler eklenince ülkenin ruhsal halini düşünün bakalım.

     Delirdik mi ne!

     Çevre ile haberleri, yaşananları HES’ler dışında yöremizde pek duymuyorduk. Ağaç ve yeşillik kapımızdan başlıyordu. Dereler sağımızdan solumuzdan akıyordu. Aaa! Bir baktık, her yanımız dert!

     Toprak kayması mı, derelerin taşkınlığı mı, yağmurların hemen hemen her gün başımızdan aşağı dökülmesi mi, denizin pisliği mi, cadde ve sokakları su basması mı?..

     Yaylalarımızla övünürken oraya da kara gönüllü eller uzanmaya başladı. Pırıl pırıl akan sularımıza birileri göz dikti. İşin kolayını seçerek hemen demir borularını yemyeşil çimenlere gömerek sularımızı taşımaya başladı. Özellikle Mesudiye yaylalarına göz diken bu eller, kendilerinin doyumsuz emellerine ulaşmak için her türlü yolu denemeye başladı. En son Kabadüz Belediyesi’nin hedeflediği Çukuroba’daki suyun borularla alınması hiddetimizi taşıran son hareket oldu. Halbuki Çambaşı’nın arkasından akan ve birkaç tane balık çiftliğini besleyen Keğiş Deresi’ne doğru bir yaklaşımla planlama yapılsa sorun çözülecek. Hollak Boğazı ve Çukuroba’dan gelip birleşerek akan bu deredeki alabalıklar ölmeyecek. Yayla sakinleri hayvancılık yapmaktan vazgeçmeyecek. Doğa tahrip olmayacak.

     Dedik ya, delirdik mi, ne!

     Ordu Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Oski ne yapar?.. Dozerin ağzını toprağa hizalamak kolay bir yöntem. Boruları toprağa gömmek kolay bir çalışma.

     Ama gerisi!

     Doğa bunu yapanlardan, duyarsız kalanlardan elbette öcünü alacaktır.

     Orada yaşayan birisi olarak ilgilileri duyarlı olmaya davet ediyorum. Günü gelir, yapılan yanlışlığın hesabı sorulur. İnsandan önce doğa bu hesabı sorar.

     Haksız içeceğiniz bir bardak suyun içinde bir alabalık neslinin yumurtası; sabah kahvaltısında yiyeceğiniz yağın, peynirin içinde orada beslenecek koyunun sütü vardır. Unutmayınız. Boğazınızdan nasıl geçecek!

yildirim.gursel@gmail.com

02 Eylül 2019/ORDU

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!