KAN ÇADIRI…
Mehmet C. Savaşkan

KAN ÇADIRI…

Bu içerik 996 kez okundu.
Reklam

Şehrin tam orta yerinde, etrafı açık bir çadır var. Altında da sedye üzerinde yatmış insanların kolundan kan alınıyor. Plastik masalar, yardımcı araçlar, tıbbi atıklar, alet edevat vesaire ortalıkta…

Muhakkak ki kan bağışı elzem, kesinlikle sağlıklı her insanın belirli sürelerle kan vermesi lazım. Kurum topladığı kanlar ile hiç şüphe yok ki pek çok can kurtardı, hayata döndürdü ve kurtarmaya devam ediyor. Bu hizmetin karşılığı hiçbir şeyle ödenemez.

Fakat; Çadır sadece üstten korunaklı. Meydan ise kedi, köpek, martı, güvercin gibi hayvanların dolaşıma ve pislemelerine açık bir halde. Bu hayvanların üzerindeki parazitler, tüyler ortalıkta uçuşuyor. Çadırın yakınlarında çöp atan, tüküren, sigarasını yakıp içen illa ki oluyor. Hemen yanı başındaki son nefesine kadar bağrışan, iki tane metali birbirine vurarak tempo tutan işportacıların tezgahları da cabası. Yağmurlu günde çamur, güneşli günde toz yayılıyor.  Son derece hassaslık ve temizlik gerektiren bir işlemin bu kadar ulu orta bir yerden ziyade daha sağlıklı ve mikroplardan arındırılmış alanlarda yapılması gerekmez mi?

Kan verilen çadır bir ilkokulun tam karşısında yer alıyor. Kan toplama işlemi çelik çocuk, turist misafir, herkesin içinde ve gözler önünde yapılması toplum huzurunu kaçırmaz mı?

İnsan yoğun noktaya kurulması tabi ki toplanan kan miktarını arttırıyordur ama muhakkak ki Ordu’nun merkezinde olmak zorunda mı? Bülbül Deresi’nin Köprübaşı mevkii betonla kaplanmadan önce köprü üzerinde duran bütün gün mazot yakan ismi gezici ama kendisi sabit bir kan otobüsü vardı. Acaba böyle bir araç, şehrin çok da ayakaltı olmayan bir yerinde, turistlerin gezginlerin dikkatini çekmeden hizmet vermeye devam edemez mi?

Örneğin haftalık kurulan il ve ilçelerdeki mahalle pazarlarını dolaşamaz mı? Meydana yavaş yavaş yerleşmek yerine, farklı noktaları dolaşarak meydan kent kullanımına bırakılamaz mı? Birkaç dükkan ya da işyeri tutulamaz mı? Muhakkak ki bir meydana konumlanmak mı gerekmekte?

Özetle mevcut haliyle bu uygulama bu şehre yakışıyor mu?  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!