Bu da bir bakış!
Coşkun Özbucak

Bu da bir bakış!

Bu içerik 1071 kez okundu.
Reklam

Bu da bir bakış!

Koşuyu, birinci olarak bitiren değil, en geriden gelip finiş çizgisini geçerek koşusunu sürdüren kazanır.” Bu cümle Evrensel gazetesinin Pazar ekinde Yazar Adnan Özyalçıner’in “Değinmeler” olarak yazdığı çeşitli yazılardan “Koşu” başlıklı yazısıdır.

Bu cümle, toplumsal olarak hep ‘lider’, ‘kazanan’, ‘başarılı’ olarak ‘birincileri’ görmemizi eleştiriyor. Gözümüz onların üzerinde, onlarla yatıp, onlarla kalkıyoruz! Varsa da yoksa da birinciler…

Ordu 19 Eylül Stadı’nda yapılan koşuları çok izledim. Bu yarışlarda kimi koşucuların üzerine tur atan koşucular oluyordu. Herkes hızlı koşanı alkışlıyordu tabiî ki… Şimdi bu yazıyı okuyunca aklıma geldi. Üzerinde bir, iki tur atılan koşucular yarışı bırakmıyor ve yarışı sonlandırana kadar koşuyorlardı. Seyircilerin bu koşucuyu ayakta alkışladıklarını anımsıyorum. Yazar Adnan Özyalçıner’in dediği gibi koşuyu asıl kazanan, çok gerilerde kaldığı, yarışmada dereceye giremeyeceğini bildiği halde yarışı bırakmayarak inatla sonuca ulaşan koşucu oluyor. O nedenle de ayakta alkışlanıyorlardı! Böyle bir koşucu herkese örnek oluyor ve yeni koşucuların ortaya çıkmasına neden oluyor. Herkes kazanamayacak ama herkes kazanmak için mücadele edecek! Önemli olan bu! Mücadele edenler hep kazanmamışlardır ama kazananlar hep mücadele edenlerdir!

Bunu siyasi yaşamımızda da görüyoruz. Seçimlere yirminin üzerinde parti giriyor ve basında, televizyonda en fazla beş partinin adı geçiyor, bu partiler ekranlara, gazete sayfalarına düşüyor. Yarış yapılıyor (demokratikliğinin olup olmaması ayrı tartışma) sonuçta gazete ve televizyonda öne çıkarılan partiler ilk sıralamayı alıyor!

Hatta diğer partiler seçime katılmaları nedeniyle eleştiriliyorlar. Oysa bu seçim sistemiyle, televizyon ekranlarına, gazete sayfalarına girme olanağı olmadan (paraları yok vermeye) seçime girme cesareti göstermeleri önemli değil mi? Olanaksızlıklara rağmen yarıştan çekilmeyenler asıl kazananlar olmuyor mu? Eşit şartlarda bir seçim olsa bekli de yarışı sonuncu tamamlayanlar ilk sıraları alacaklar.

Buna öğrencilerin sınav maratonunu da ekleyebiliriz.

Koşucuların çalışma şartları da farklı farklı. Birinin olanakları o kadar çok ki, kimi de koşmaya ayakkabı bulamıyor. Yapılan yarışta, koşmaya ayakkabı bulamayan koşucunun ilk sıraları almasını beklemek deveye hendek atlatmaya çalışmak gibidir. Yarışı kazanamayacağını bile bile yarışa katılan koşucu en sonuncu da kalsa; bir parti seçim sonunda sıralamanın en altında kalsa da ‘başarılı’ saymayı bilmeliyiz. Yarışı kaybeden kazanamayacağını anladığı zaman yarışı terk eden ve seçimde barajı geçemeyeceğini bilenlerin seçime katılmamalarıdır. Koşucu isen yarışacaksın, parti isen iktidar olmak için seçime gireceksin! Kaybeden kaçanlardır!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!