Dolar Kimin Parası
Mehmet C. Savaşkan

Dolar Kimin Parası

Bu içerik 1335 kez okundu.
Reklam

 

Son bir yıldır, ülke ekonomik olarak küçülmeye giderken, bankalardaki mevduat hesapları gayet dolgun bir şekilde seyrine devam ediyor.

İşsizlik rekor seviyelerde, işverenler zorlanıyor, alım satım minimum düzeyde.

Çok yakın bir zamanda yaşadıklarımızı hatırlatmak isterim;

Geçtiğimiz sene bugünlerde 1 Amerikan Doları 6,8 Türk Lirasından işlem görüyordu.  Diyelim ki 100 bin dolarınız var ve TL alıyorsunuz. Paranızı bankalarda vadeli mevduata koydunuz ve ortalama %20 getiri elde ettiniz diyelim. Paranız 816 bin TL oldu.

Ne güzel değil mi? Vergisiz, beyansız 1 senede 136.000TL kazandınız.

Geri Amerikan doları alsanız 5,5 liradan aldığınızı düşünelim, yaklaşık 150.000 USD paranız oldu.

Amerika’da mevduat getirisi yıllık %2,5 seviyelerinde, biz %5 ile borçlandık ve geçen sene Ağustos ayında Türkiye’ye getirip TL aldık diyelim. Net kazanç her 100.000 USD için 45.000 USD. Havadan para kazandık. Stopajsız, Damga vergisiz, KDV7siz…  

6,5 - 7 Liradan dolar alanlara, ülkede iç savaş çıkacağı, doların 10-12 liralara fırlayacağı telkin edildi. Birileri ortalığı bulandırırken, birileri ceplerine net %50 para koydu. Böyle bir kazanç hiçbir ticarette yok.

Bugün Türkiye’deki döviz miktarı, TL miktarından fazla. Bu parayı kim getirdi? Bu karı kim götürecek? Bilen varsa bize söylesin. Şahsen ben bilmiyorum.  Ama bu yük, halkın cebine konulan kocaman bir taş parçası gibi ağır çektiğini hissetmekteyim.

Özetle, durup baktığınızda faiz ve döviz sarmalının toplum ekonomisi açısından ne kadar yanlış yatırımlar olduğunu bir defa daha yaşamış bulunuyoruz. Buna borsayı da ekleyebilirsiniz.

Dövize her şeyi ile yatırım yapanları da kınıyorum. Bu ülkeye güvenmeyen ve “iç savaş olacak, dolar 12’ye çıkacak” diyenlere inananlara geçmiş olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!