GÖÇ ZAMANI GELDİ…
Yavuz Kalyoncu

GÖÇ ZAMANI GELDİ…

Bu içerik 973 kez okundu.
Reklam

Beş aydır misafirimiz olan Kırlangıçlar göçe hazır

     Dünyanın her yerinde sevilen, koruma altına alınan, yuva yaptığı yere bereket getirdiği inanılan ötücü göçmen kuşlardan çatal kuyruklu kırlangıçları bu yazıyı okuyunca daha çok seveceksiniz.

     Bütün dinlerce bahsi geçen Nuh tufanından bir alıntı’ ’Yola çıkan Nuh’un gemisinin altını bir fare kemirerek delince gemi su almaya başlar. Hz. Nuh Aleyhisselam; “Kim su alan yeri bulur ve kapatırsa her istediğini yerine getireceğim” Der. Gönüllü olan bir yılan suya dalıp deliği bulur ve çamurla yaptığı bir karışımla deliği kapatarak, su gelmesini engeller. Hz. Nuh’un karşısına dikilir;  “En tatlı et neyse ondan isterim” Der. 

Nuh Aleyhisselam her canlıyı ısırdığı için sivrisineği görevlendirir; “Git en tatlı et kimin öğrenip gel” diyerek sivrisineği gönderir.

Aradan günler geçer sivrisinek gelmez. Yılan homurdanmaya başlar. Bunun üzerine Nuh peygamber sivrisineği bulup getirmesi için Kırlangıç’ı görevlendirir. Yola çıkan Kırlangıç. Bir müddet sonra sivrisineği bulur. Söyle bakalım en tatlı et neyin eti diye sorar. Sivrisinek vızıldayarak; “insan eti” der.

Bu cevabı beğenmeyen Kırlangıç; Aç bakalım ağzını birde ben bakayım ağzının kenarından tadına” der. Ağzını açan sivrisineğin dilini ısırarak kopartır. Beraberce Gemiye dönerler.

Gemidekilerin meraklı bakışları arasında Nuh Peygamber sivrisineğe sorar; “en tatlı et kimin” diye, ama sivrisinekten ses çıkmaz. Bunun üzerine Kırlangıç; “Efendim gelirken ben sordum en güzel et kurbağa eti dedi bana” der.

O gün bu gündür yılanların Kurbağaların etini çok sevdiği bilinir. Eğer Kırlangıç bu iyiliği insana yapmasaydı yılanlar için rızık, insan eti olacak ve yılanlar devamlı insana zarar verme peşinde olacaklardı diye inanılır.

               Ağustos sonu göçe hazırlanan Kırlangıçlar.

            Şu günlerde vedalaşmaya hazırlanan Kırlangıçlar sürü halinde gündüz uçarak göç ederler 10 ila 14 bin kilometre uçarak sıcak ülkelere göç ederek baharın geldiğini müjdelerler.

Hiç durmadan günde sekiz saat uçabilen Kırlangıçlar. Ayni yaylalardaki VARGİT çiçekleri gibi, Nisan ayında ülkemize gelerek Ağustos sonlarında yavrularını büyüttükten sonra bir sonraki sene ayni yere, ayni yuvaya dönmek üzere göç etmeye başlarlar.

 

Altı yavrusu ile göçü bekleyen bir kırlangıç ailesi.

            Kendi halinde bir aile hayatı yaşayan sevimli kırlangıçlar, göç sonrası yuvaya döndüklerinde yuvaya yumurtlayarak kuluçkaya yatan serçelerle karşılaşırlar. Yuvadan serçeyi kovmak için kavga ederler, her şeye rağmen kendi yaptığı yuvasını işgalden vazgeçmeyip yuvada kuluçkaya yatmaya devam eden serçeyi yuvanın içindeyken yuva girişinin ağzını çamurla örterek, canlı canlı serçeyi hapis edip ölüme mahkûm ederler. Zayıf ayakları olduğu için yere ve ağaçlara konmayı pek tercih etmeyen Kırlangıçlar, havada uçarken sinek ve böcekleri avlayarak beslenirler. Bu yüzden eko sistem içinde çok faydalı hayvanlardır. Nuh tufanında anlatıldığı gibi iyi bir sivrisinek avcılarıdır. Nisan ayı sonu Mayıs başlarında sivrisineklerin ırmak yataklarında uçmaya başladıkları dönemde gözlemlediğim bir gerçeği anlatmak istiyorum.

 

Sevimli diye denizin süsü dediğimiz Martıların hainliği.

            Yer Akçaova ırmağı Efirlide ırmağın denizle birleştiği yerde dere içi. Suyun üstünde kümelenerek uçan sivrisinekler ve ırmak boyu son sürat kavisler çizerek uçarak sivrisinekleri avlayan yüzlerce kırlangıç. Göçten gelip güçsüz düşmüş Kırlangıçlar sivrisinekleri havada uçarken avlayıp beslenirlerken, insanoğluna da yardım ediyorlardı.

O sırada gruplar halinde gelen Martılar dere içine resmen çökerek sağdan sola uçan yüzlerce Kırlangıcı avlamak için havada onlara çarpıp düşürüyor, kırlangıcı kapıp yiyorlardı. Arkadaşlarının avlandığının farkına varmayan diğer Kırlangıçlarda hiçbir şeyden habersiz avlanmaya devam ediyorlardı.

Çaresiz seyrettim. Eko sistem dedim, Kırlangıçlar için üzülürken Martılardan nefret ettim. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!