DOĞA
Sevinç Erol

DOĞA

Bu içerik 1021 kez okundu.
Reklam

 

Medeniyet dediğimiz şey artık bir canavara dönüştü. Tek dişi mi var, üç dişi mi var, bilemedim ama artık kendi çıkarları için dişsiz de parçalayabilecek potansiyele sahip. İnsanoğlu  bu medeniyetin karşısında yaptırımı nedir? 

Güçlü olanın, saflarının sürüklediği koca bir yol seçmiş.  Hani şu dönem diyorlar ki “bu toprakların altından üstü değerliymiş” bence altında yatan şehitler üstünde yaşayan insanlara bir hayli büyük hesap soracak gibi  duruyor.  

            Bu ağaç kesme merakı nedir? Çocukken  küçücük sıralarda canımızı çıkardınız herkes bir fidan diksin diye. Yetmedi büyüdük bizler adına fidanlar dikildi satın alındı. Yakın geçmişten bahsedeceğim. Büyükbabam köyde ceviz ağacı, meşe ormanı satın alırdı. Bu büyük bir zenginlik görülürdü. Ne  oldu devran döndü.  Değerler  180 derece değişti. Yol yaparken bile ağaç kesersen büyük cezası vardı. Maden çıkarmayın demiyorum ama bir şeyleri yapayım derken kendi yaşam alanımıza  zarar vermek ne kadar medeni bir davranış merak ettim.  

“Kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikiniz” diye güzelim hadislerimiz bile varken.  Bu ağaç kesme merakı ne çözemedim. Doğayı doğal alanından çıkarıp yapay bir alan oluşturma merakı nedir. SİNOP, ÜNYE, FATSA, YATSSIADA, BODRUM, KAZ DAĞLARI, CERAATTEPE, FİNİKE, UZUNGÖL, YALIKAVAK, HASANKEYF, ORDU, SALDA… hafızama gelenler daha çokça katledilen doğal alan.

Tamam diyelim, ülkeye katkı. Siyanürle kurutulan topraklardan çıkan altınlar ülkemizde altın fiyatlarını düşürdü de biz mi anlayamadık? Belkıs’ın hazineleri sular altında kaldı, HES’ler geleli elektrik bedava oldu da biz mi göremedik. Turizme katkı diye güneyde Karadeniz’de birçok ormanlık alan yakılıp otel inşaat sektöründe devrim yaptık da biz mi kör olduk anlayamadım.  Biz refah düzeydeyiz de bu neyin kavgası oldu ben de anlamadım. 

            Nefes alacak dünya bırakmayacağız, elimizde de koca bir hiç kalacak böyle gidilirse. Doğal olanı elimizden alıp sonrasında para ile satılacak bize. 

Medeniyeti, medeni olmayı biz çok yanlış anladık. Bu kesin. Ortak yaşam alanları tüm canlılar için saygınlık getiren bir kazanım olmalı. Sadece bir canlının çıkarlarına hizmet etmesi yaşamsal döngüyü katleder. Bu medeni diyet olur.

Yaratılmışların en güzelidir insan. Neden en vahşisi olmak için kendi kendini boğar. Tatlı sularımızı doğal kaynaklarımızı yani toprağın altını değil üstünü altına çevirmek varken. Altından altını çekip, üstünü altüst etme çabası nedir? Madem o kadar  teknolojik güce sahibiz  gençlere iş ve yaşam olanakları sağlasak. Değerli vatandaşlarımızın yaşam kaliteleri yükselse. Sağlıkta eğitimde eşit koşullarda olsak. Kesip biçip kurutup medeni diyet yapmakla çöpe döndük.  

“Yaş kesen, baş keser” demiş atalarımız. Yani ağaç kesmenin bir insan kesmekten farklı olmadığını anlatır. Hava su kadar değerlidir orman. Her canlının yaşama hakkı vardır. Ormanlık alanları katletmek, ağaç kesmek, kendi sonumuzu kendi ellerimizle yapılandırmaktır. 

            Doğa  şimdi senin ona yaptıklarını anlayışla karşılar ama sabrının sonu doğal felaketlerdir. Tarihte bunun izleri büyüktür. Doğal olmayan her şey kendi döngüsünde kendi kendini tüketir. Doğa yapaylığa izin vermez. Kendinden verdiğini misliyle alır ve ödetir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ