Hızla yükselmenin yolu!
Coşkun Özbucak

Hızla yükselmenin yolu!

Bu içerik 2020 kez okundu.
Reklam

Bazen ‘Ey insanlık!’ diye bağırası geliyor insanın. ‘Neredesin insanlık?’ diye sormak…
“Tüfek icat oldu mertlik bozuldu!” sözünü başka biçimde bugün için de kullanabiliriz. “”Para kutsallaştı, satışlar çoğaldı!” biçimine dönüştürebiliriz! Çıkar ilişkisi o kadar açıktan yapılıyor ki, “Ey insanlık!” diye haykırmamak elde değil!
Makam hırsı başka biçimde yansırken, para hırsı (mülk) çığırından çıkmış! Hızla yükselmenin yolu ‘çıkar’ anlayışıyla devam ediyor.
Olanaksızlıklar mı, makam ve paranın zor elde edilmesinden mi bilmiyorum ama insani ilişkiler ‘paraya’ göre yön alıyor! İlişkiler ‘güç dengesine’ göre değişiyor.
Tüm bu olumsuzluğun kaynağı ‘kapitalizm’dir. Kazanmak ve daha fazla kazanmak anlayışı kapitalizmin insanlara bir ‘armağanı’ oldu! Kazanmak, daha fazla kazanmak için her yol mubah…
Aslında dünyanın tüm nimetleri yalnızca insanlara değil, hayvanları da içine katarak tüm canlılara yeter ama kazanma hırsı yok mu, her şeyi altüst ediyor. Savaşlar bunun en önemli göstergesi. Örneğin, Ortadoğu’daki (Suriye ile daraltalım) savaş neden çıktı ve devam ediyor. Yüz binlerce insan öldü, milyonlar topraklarını terk etmek zorunda kaldı; aç, susuz olarak yaşamlarını yabancı topraklarda sürdürüyorlar. Neden?
Binlerce insan topraklarını tek edip iki dilim ekmek için mevsimlik işçi oluyorlar, il il dolaşıyorlar ama açlıktan, yoksulluktan hatta horlanmaktan kurtulamıyorlar.
İnsanlar köylerini, ilçelerini terk edip büyük şehirlerde ekmeklerini kazanmaya gidiyorlar. Memleketlerinde neden aç kalıyorlar?
Üretici üretiyor ama ürününü yok pahasına satmaya zorlanıyor! Üreten hep yoksullaşıyor ama bu ürün sayesinde kazananlar oluyor!
İşçi çalışıyor, çalışıyor hatta bu işçilerin çalıştığı şirketler her yıl kazançlarına kazanç ekliyorlar ama işçi ücret artışı istediğinde ‘kazanamadıklarını’ iddia edebiliyorlar.
İş arayanlar arasında ‘yeteneği ve gereksinimi’ şartları yerine ‘bizden’ anlayışı egemen hale geldi. Soru çalmalar, bürokrasiye torpille yerleştirmeler inkar edilemiyor…
Kapitalizm böyledir. ‘Güçlü olan, adamı olan’ kazanıyor. Yani kapitalizm ‘insanlığı’ bitiriyor.
İnsan ilişkileri çürüyor, aynı zamanda kapitalizm de çürüyor. Bu çürümüşlükten mutlaka adaletli yaşam, eşitlik filizlenecek; açlığı, yoksulluğu ortadan kaldıracak, dayanışma kültürünü egemen hale getirecek bir irade oluşacak. Başka yolu yok!

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı