Aklın yolu bir..
Seran Eren Şensoy

Aklın yolu bir..

Bu içerik 318 kez okundu.
Reklam

Son yazımda fındıkta rekolte karmaşasını konuşmuştuk. Siz açıklananlara bakmayın, bir de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tahminini bekleyin demiştim.

Henüz o tahmin açıklanmadığı için rekolte üzerine bir değerlendirme yapmayı haftaya saklıyorum.

Fiyat ve alım politikasına değinmek istiyorum.

Türkiye’nin en önemli ihraç ürünü olan fındıkta söz sahibi yüzde 75’ini üreten olarak biz olmalıyız ama bunu pek beceremedik. Sanal da olsa bir Hamburg borsası var. Ya da dış alıcıların kontrolünde bir sanal borsa da diyebiliriz.

Ticarette her kes kazanmak ister. Bu doğaldır. Tüccar da, ihracatçı da daha çok kazanmak için çalışır. Üretici de ürününü daha fazlaya satmak ister. Bu da doğaldır.

Ancak böylesi söz sahibi olduğumuz değerli bir üründe hükümetin belirleyici olamamasını, ya da ipleri eline almamasını kabullenemiyoruz.

Şöyle ki; bırak herkes çok kazanmanın peşinde olsun. Ama sen görevini yap. Diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi fiyatını hasat öncesi açıkla, yine diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi bir kurum aracılığı ile alıcı ol, fiyatı, piyasayı dengele.

Bırak gerisi kendiliğinden gelir. Gerçek fiyat oluşur, ne sen fındığın hepsini almak zorunda kalırsın, ne de aldığın fındık elinde kalır.

Yani iş bu kadar basit. Aklın yolu bir, gibi…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ