“Bu memleket bizim”
Coşkun Özbucak

“Bu memleket bizim”

Bu içerik 2805 kez okundu.
Reklam

 

         Nazım Hikmet’in şiirinden aldığım başlık yönümü belirledi. Memlekete sahip çıkma duygusunu bu kadar net anlatmanın başka türlüsü olur mu? “Bu memleket bizim”  sahiplenmeyi toplumsallaştırıyor. “Bu memleket benim” demiyor. Ama “biz” derken kimleri anlatıyor?

         Memleket ana kucağıdır, en güvenceli yer olarak. Tüm saldırılara karşın memlekete hasret kalan Nazım Hikmet’te  “vatan – memleket” özlemi eksilmemiş, gün geçtikçe daha da artmış

Bu memleket kimlerin? Toprakta, fabrikada, sokakta, derede-tepede üreten; alın teri dökenlerin en başta. Emeğini memleket için harcayanların. Yani “biz” kavramı asıl bunları kapsıyor.

Memleketin sahipleri, memleketlerinde mutlu değil. Toprağında, fabrikasında, hizmet alanlarında emeklerinin karşılığını alamıyorlar. Hakça bölüşülmüyor üretilenler.

Şu ana işçiler, kamu emekçileri, üretici köylüler, emekliler hak taleplerini yükseltiyorlar. Emeklerinin karşılığını istiyorlar. Kamu işyerinde toplu sözleşme dönemi, grev için günler sayılıyor. 1 Ağustos kamu emekçilerinin toplu görüşme sonucu maaş artışı ve sosyal haklarının oranının belirleneceği gün. Kamu emekçileri hakları için seslerini yükseltiyor. Karadeniz’de fındık üreticileri, diğer bölgelerde başka tarım ürünleri üreten üreticiler emekleri ve ürünlerinin değerini talep ediyorlar. Emekliler, geçim derdi içinde, emekli maaşlarında artış istiyorlar. Yani memleketin sahipleri eşit hak bölümü için haykırıyorlar.

Memleketin sahipleri “hak” isterken onlara kızanlar da az değil. Onların da sıkıntıları varmış, zor durumdalarmış. Zorluğu birlikte aşmak gerekirmiş. Aynı gemideymişler, batarsa herkes boğulurmuş. Yani bir kesim açlıkla boğuşuyor, diğer kesim kârından zarar etmemenin ince hesabını yapıyor.

Somutlarsak: Fındık haziran ayı içinde ve sonunda 18-19TL’ye satılıyordu-alınıyordu. Birdenbire 11-12 TL’ye nasıl düştü-düşürüldü? 18-19TL’ye fındık alanlar zarar mı etti de alım fiyatını düşürdüler? Şimdi 16.5 TL “çok iyi” diyebiliyorlar. Haziran ayında 18-19TL’den alırken kâr ediliyordu da şimdi alınırsa zarar mı edecekler? Bu bir oyun. Her yıl yapılıyor. Buna da üretici köylünün inanmasını istiyorlar. Bu memleketin sahipleri “kazancı da zararı da” bölüşür. Neden bölüşülmüyor?

Usta şair ne güzel de yazmış: “Vatan çiftliklerinizse,/ kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan, /…./ ben vatan hainiyim./ Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla :/ Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

Sizce, bu memleket kimin? Memleketin sahipleri dertleri de sefaları da paylaşmazlar mı?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!