Gündem
Coşkun Özbucak

Gündem

Bu içerik 857 kez okundu.
Reklam

         Ordu’da herkes kendine göre gündem belirlemeye çalışıyor. Ekonomik krizin ve iktidarın durumu; işçilerin, üretici köylülerin taleplerine yönelik tartışmalar özünden uzaklaştırılarak içinden çıkılmaz hale getiriliyor. Yani bir ay önceki gündem hasıraltı yapılmak isteniyor.

         İşten atılmalar devam ediyor. Sendikalaşma, greve çıkmak; hak talep etmek “suçlu” hanesine yazılmakla eş anlamlı hale geldi. Zaten grevi unuttu işçiler ve emekçiler. Grev erteme (yasaklama) olağanlaştı.

         Ordu’da da gündem kişi ve kurumlara göre değişebiliyor. Öncelikler farklı farklı.

         Ordu sokaklarında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin “özel proje alanlarını” ortadan kaldıran imar değişikliği gündem oldu. Kararın olumlu olmasına yanında uygulamada başarılı olunup olunmayacağı konusunda tartışmalar sürüyor. “Özel proje alanı” imar planı nedeniyle (özellikle Belde Evler ve Durugöl) halkın hoşnutsuzluğu yüksekti. İmar değişikliği, “Enver’den önce ve sonra” tartışması nedeniyle sorumluluktan kurtulmak için mi yapıldı acaba? Çünkü yeni imar planı ile eski durum değiştirilebilecek mi göreceğiz. “Ben imar planını değiştirdim ama yıkamıyoruz, “özel proje alanlarındaki” yapılaşmayı önleyemiyoruz mu diyecekler? Yani yeni imar plan değişikliği belediyenin kucağında patlayan bir bombaya da dönüşebilir. Yarın, gereğini yapamayacaktın imar planı değişikliğine neden gittin, diye soranlar olacak mutlaka. Daha erken, bakalım ne olacak.

         Bu arada şunu da ekleyelim. Ordu Çevre Derneği’nin Milli, Emlak ile Ordu Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı yazışmalarda ortaya çıkan bir gerçek de var.  Belde Evler’de işçilerin kaldığı konteyner ve reklam panolarının kamu arazisi içinde olduğu ortaya çıktı. Bunların kaldırılması gerektiği halde iki kurum da topu birbirine atarak gereğini yapmadılar.

         Ordu’nun olmazsa olmazı olan fındığın fiyatı 16.5 TL olarak açıklandı. Temmuz ayında üreticinin elinde satmaya fındık varmış gibi (küçük bir azınlıkta olabilir) fındık fiyatının 11-12 TL’ye düştüğü algısı yaratıldı. Bu, fındık fiyatını düşük tutabilmenin bir oyunuydu. Sözde yaklaşık 4.5 TL artış sağlanmış oldu!

         Büyük artış müjdesinin ardı kesilmiyor! Ballandıra ballandıra anlatmaya başladılar. Kendileri de inanmıyorlar verilen fiyatın yeterliliğine ama savunuyorlar. Fındık fiyatının belirlenmesinde de grupçu davranış sergiliyorlar. Maliyet ve geçim gereksinimi dikkate alınmıyor. Özellikle fındık fiyatının 11-12 TL’ye düştü algısı yaratmaya yardımcı olanların günahı büyük.  Şimdi yerli ve yabancı tarım tekelleri ellerini ovuşturup fındığın pazara inmesini bekliyorlar.

Sonuç ne olacak göreceğiz. Kesin olan bir şey var. Üreticileri memnun etmeyen bir fiyat açıklaması yapıldı. Kim, kimden yana; siyaseti ne için yapıyor daha iyi açığa çıkıyor.

                  Herkesin gündemi kendisine.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!