Böyle de olmaz ki…
Coşkun Özbucak

Böyle de olmaz ki…

Bu içerik 1544 kez okundu.
Reklam

Geçen hafta Ordu Doğal Çevreyi Koruma Derneği yöneticileri olarak Ünye’de yapılmak istenen çöp ayrıştırma tesisi yerini görmeye gittik. Halkın tepkisini duyduğumuzdan yeri de görmek için gittiğimiz Kızılcakese Mahallesi’nde kalabalık bir halk topluluğuyla karşılaştık. Amaç bir ziyaretti ama halkın ilgisi ‘eyleme’ dönüştü!
Mavi bayraklı deniz kenarından içeri giriyoruz ve ormanla karşılaşıyoruz. Karayolundan başlayan orman mahalle içinden ileriye doğru devam ediyor. Yani orman, mahalle ile iç içe! Mahalle Ünye ve Fatsa’nın neredeyse tam ortasında, yani iki ilçeye de yararı olabilecek bir yerde. Yararı neler olur? Burada fabrika yok ki, iş alanı olsun! Böyle değil, buradaki orman aslında mesire, piknik alanı, oyun bahçesi haline dönüştürülebilir. Her gün yüzlerce insan çocuklarıyla gününü gün eder! Böyle bir yer…
Mahalleden yerel seçimlerde Enver Yılmaz’a (AKP’ye) yüzde 77 oy çıkmış.(yurttaşlar öyle açıklama yaptılar) Tepkililer… Bize sormadan, görüşmeden böyle bir iş nasıl yapılır, diyorlar. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘söz milletin’ vurgusunu yineleyerek, “Söz milletinse, biz de millet olarak buraya çöp ayrıştırma tesisi istemiyoruz.” dediler. Derneğin ziyaretinde en az yirmi kişi konuşma yaptı. Kararlılıkları netti.
Çevre mahalle muhtarları ile halk bir bütün olmuşlar, haklı tepkilerini gösteriyorlar. Hatta bir pankart dikkat çekiciydi. “Cami yap, okul yap, hastane yap, sosyal tesis yap ama çöplük yapma” Her şeyi özetliyor bu pankart!
Ayrıca yöre insanları çöp arıtma tesislerine karşı olmadıklarının da altını çizdiler. Ancak çöp için uygun olmayan bir yer varsa o da burası diyorlar. Bu konuda çok haklılar! Hatta ‘adres de’ gösteriyorlar. İşlevi biten taş ocaklarının olduğunu vurguluyorlar. Uygun yerler varken neden burası diye de soruyorlar.
Neden burası diye soruyorlar ama yanıtını da biliyorlar! Burada ayrıştırılacak çöpün bir bölümü Ünye Çimento Fabrikası’na yakıt için verilecek. Fabrika hemen yanı başında. Ulaşım bakımından kazançlı çıkılıyor. Hemen karayolunda çöp taşımak kolay! Yani işi ucuza getirmek asıl plan. Buna bir de devletin ormanını katınca işin aslı ortaya çıkıyor. Kamulaştırma yok, araziye para vermek yok! Ucuza bir tesis!
Bunlar tamam… Ucuza bir tesis sahibi olunacak da bu halk nereye gidecek? Tesis; ormanı kesip, mahalle içine yapıldığında mahallenin adı olur ama insansız!
Çöpten kurtulmalıyız ama böyle değil. Halk böyle diyor!
Ünye ile ilgili yazarken gördüğüm iki acı gerçeği de belirteyim. Biri; Ünye’nin içinde ağaçlı küçük bir park-alan vardı. Ağaç kesilmiş, çeşme yok edilmiş ve alan betonlaşmış. Ünyeli buna da kızgın. İkincisi de kanalizasyon arıtma tesisi. Kızılcakese’ye giderken karayolu üzerindeki arıtmadan gelen ve dereye bırakılan suyu gördüm. Kirli sular köpüklü olarak dereye coşkuyla akıyorlar!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!