Şezlongculuk Plaj Turizmini Geliştiriyor Mu?
Mehmet C. Savaşkan

Şezlongculuk Plaj Turizmini Geliştiriyor Mu?

Bu içerik 1312 kez okundu.
Reklam

Ordu bir sahil şehri, bir deniz şehri. Ekonomisinin ciddi bir kısmı balıkçılıktan geliyor. Turizm potansiyeli ise çok kısıtlı. Orduya kayda değer sayıda denize girmek isteyenlerin geldiğini düşünmüyorum.  Ancak gelmişken denize girmek isteyenler var.  Tabi o da içinde yaşadığımız Doğu Karadeniz iklimi müsaade ederse…

Turizm diye diye, bir elin parmaklarını geçmeyen ve şehirden çok uzaktaki noktalara yatırım yapılırken, burnumuzun ucundaki deniz kenarları ilgi görememekte. Hatta, ilgisizlik ve çok kısa süren sezon nedeni ile iyice ipin ucu bırakılmış durumda.

Burada şezlongculara meydan kalıyor. Kimdir bunlar, neyin nesidir, kumsalları ve deniz kenarlarını nasıl kapatıyorlar, bilmiyoruz. Ama ailenizle denize gidebileceğiniz her yerde şezlong engeli ile karşılaşıyorsunuz. Bunların kendince şezlong sahası olarak belirledikleri alanlarda biriken tahta yosun ve benzeri pislikleri, başkaları kullanmasın diye işgal etmedikleri attıklarına defalarca şahit olduk.

Bu işi yapanların yılboyu gelir ortalamalarının bir brüt asgari ücret bile olmadığını düşünüyorum. Ama yine de 2-3aya sığdırılmış bir zaman diliminde kendileri için sınırlı da olsa gelir elde ediyorlar. Verilen hizmet, sunulan gıdalar, kiraladıkları şezlongların hali ise içler acısı. Bunlar kim tarafından denetlenmekte o da ayrı bir soru. Zira maliyeden halk sağlığına; zabıtadan çevre temizliğe, kimsenin buralara gelip bakmadığı kanaatindeyim. Gerçekten onlar da ekonomik anlamda akıntıya karşı kürek çektiklerinin farkında değiller. Sadece günü kurtarıyorlar belki ve biraz gelir de elde ediyorlar; Ordu ise zaten çok zor ortada tutunan deniz turizm potansiyelini kaybediyor.

Eş ve çocukları ile birlikte denize girmek isteyenler için ise ipini koparanın gelebildiği, evcil hayvanların hatta atların bile serinlesin diye denize sokulduğu plajlar reva görülmekte. Bunu mahşeri kalabalığın birbirinin üzerine basamadan denize girmeye çalıştığı alanlara “Halk Plajı” deniliyor. Ailelere mahsus bir yer ne yazık ki yok. Orduda denize aileniz ile birlikte hiç gitmemek, hele ki misafirinize “Orduda ailecek denize girilecek yer yok” demek daha iyi bir seçenek.

Deniz bir eğlence ve neşe kaynağıdır. Ufak çocuklar ıslak kumlarla ve deniz suyuyla oynamayı çok sever. Ailelere mahsus plajlarının olmaması, kamuya ait kıyı şeridinin belirli işletmelere bırakılması bu eğlenceyi çile haline getiriyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ