YENİ İMAR KARARI
Coşkun Özbucak

YENİ İMAR KARARI

Bu içerik 1374 kez okundu.
Reklam

           Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler yaptığı bir açıklamada, açılan davalar ve kamuoyu tepki ve eleştirileri nedeniyle imar planında değişikliğe gidileceğini açıkladıktan sonra İmar Komisyonu’nun hazırladığı rapor sonucu Meclis’in aldığı kararla kamuoyunun yüreğine su serpildi.

            Bu karar “eskiyi de” sorgular nitelikteydi. “Özel proje alanları” kapsamına yönelik kimlerin çaba harcadığını herkes biliyor. Kimlerin açıktan, kimlerin de utangaç biçimde davrandığını biliyoruz. Asıl olan bugün ve alınan karar önemli. Zararın neresinden dönülürse kardır. Ordu Çevre Derneği, Durugöl’ün SİT alanı kapsamına alınması için Samsun’a da gerekçeleriyle birlikte başvurusunu yapmıştı. Hem belediyenin yeni kararı hem de derneğin başvurusu yan yana geldiğinde önemli adımların atıldığına tanık oluyoruz.

            Kamuoyunun yüreğine su serpilmesine neden olanları kutlamak gerekir. Güzel işleri alkışlamasını da bilmek gerekir. Fakat belediyenin bu kararı almasına neden olan çabaları da göz ardı edemeyiz. Derler ya yiğidi vur, hakkını ver, diye.

            Süreç nasıl işleyecek göreceğiz. Ordu Çevre Derneği sahil düzenlemesi ve deniz dolgusu projesine dava açmıştı. Cuma günü Ordu İdari Mahkemesi bilirkişi heyeti incelemesini yaptı, bakalım nasıl bir rapor hazırlayacak. Yasadışı yapılan deniz dolgusu ve yeni yapılmak istenenler mahkeme sürecinde. ÇED süreci yaşanmadan, yasal olmayan yolla deniz doldurulmasının durdurulması için önemli çaba harcandı. Şimdi OBB, imarla ilgili aldığı olumlu kararın yanına sahil düzenlemesi ve deniz dolgusu projesini geri çekerek bir adım daha atmalıdır.

            Olumlu olanlara destek, olumsuzluklara eleştiri doğru olandır. Otogarın elektriğinin güneş enerjiyle sağlanması, cadde otoparkların kaldırılacağını yönelik yapılan açıklama (ama cadde otoparklar çoğaltıldı), akıllı otoparkların yapılacağının söylenmesi (bu konuda da bir gelişme olmadı) olumlu karşılandı, desteklendi. İskele ile Melet Irmağı arasındaki deniz dolgusu, özel proje alanları, stadyum, Boztepe’nin betonlaştırılması, Yelken Kulübün yıkılıp otel yapılması, cadde otoparklar, kaldırımların sürekli yıkılıp yeniden yapılması ve özellikle de belediyedeki “tek adam” yönetimi sürekli eleştirildi. (Örnekler çoğaltılabilir.)

            Özel proje alanının iptal edilmesi, yüksek katların durdurulması ve yeni imar planının gündeme gelmesi önemli Ama bundan sonra nasıl bir işleyiş olacak? Projeler ve sorunlar tartışılabilecek mi?

            Yaşanabilir bir Ordu için hepimizin özne olabilmesi gerekiyor. Bunun şartları hazırlanırsa ileriye yönelik umutlar yeşerir.

            Yeni karar, zararın neresinden dönülürse kardır, anlayışından dolayı sevindirici.

            Bakalım süreç nasıl işleyecek?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!