Yok, öyleymiş; yok, böyleymiş…
Coşkun Özbucak

Yok, öyleymiş; yok, böyleymiş…

Bu içerik 2436 kez okundu.
Reklam

Basına da yansıyan bir söylenti: Fındık ihracatçıları ‘gizli’ toplantı yaparak fındık politikaları hakkında ortak kararlar almışlar.” (!) Bu zamana kadar yapılmayan bir toplantıymış gibi tartışılıyor…
‘Gizli’ toplantıya gereksinimleri yok ki, her gün beraberler. Ama yüz yüze ama telefonla… İhracatçıların yaptığı yanlış (!) değil ki… Amaç kazanmaksa bunun yolu fındık fiyatlarını baskılandırmaktan geçer.
Birkaç gün önce fındık şirketlerinin sayısının üç yüzlerden otuzlu sayılara düştüğüyle ilgili haber vardı. Tekelleşme böyle… Aradan çıkanlar olacak. Bu bile fındık politikalarındaki gerçeği gözler önüne seriyor. Fındık ihracatçıları birbirine acımıyor ki, üreticiye acısın. Onlar işlerini yapıyor. Kazanmanın sınırı yok!
İhracatçı, ihracatçı olmanın gereğini yapıyor. Yani fındık üreticilerinin emeği ve ürünü sayesinde kazançlarına kazanç ekliyorlar! Ya üretici cephesinde neler oluyor. Açıklamalardan başka bir şey yok! Üreticinin pazara fındık indirmemesi için kredi, depo gibi sorunları çözülüyor mu? Bu konuda bir adım atılıyor mu? Önemli olan bu cephede neler olduğu… Yani devlet bununla ilgili ne yapıyor?
Bu olumsuz ortama rağmen üretici direnebildiği kadar direniyor ve fındığını pazara indirmiyor. Fındık üretimi ihracatı karşılamıyor ama ihracatçının da yurtdışına verdiği ‘garantiler’ var. Sıkıntı bu! Bakalım ne olacak? Bir iki hafta sonra ‘kıyamet’ kopar!
*****
Zamanın özelliklerine ve koşullarına göre önceleri Temiz Enerji Platformu adıyla sonraları Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu adıyla çalışmalarını sürdüren platformda ekoloji-çevre sorunlarıyla ilgilendim. Şimdi de Ordu Doğal Çevreyi Koruma Derneği yönetim kurulu üyesi olarak çalışmalara katılıyorum. Bu süre içinde zaman zaman ‘Çevreciler nerede?’ diyenleri duydum!
‘Çevreci’ bir meslek grubu değil (Çevre Mühendisliği farklı) ama insanlar kendilerini dışarıda tutarak ‘kurtarıcı’ arıyor. Oysa hepimiz çevre-ekoloji savunucusu olmalıyız. Bu konuda duyarlık gösterenlerin yaşamlarını sürdürmeleri için yaptıkları işler var ve insani sorumluluk olarak çevre-ekoloji sorunlarıyla da yakından ilgileniyorlar. Yani ‘çevreciler’ geçimlerini bu çalışmalarla sağlamıyorlar. Özverili biçimde çabalıyorlar ve bundan da rahatsız değiller.
Bir dernek yönetiminde olanların sorumluluğu daha fazla mutlaka ama yine de bireylerin elinde sihirli değnek yok. Hep birlikte, birbirimize güç ve moral vererek çaba harcarsak yarınımızı kurtarma adına kazanımlar elde etme olanağını yakalarız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!