HALKIMIZA EĞİTİM VE ÇEVRE BİLİNCİNİ VEREBİLİYOR MUYUZ?
Cevat Yıldırım

HALKIMIZA EĞİTİM VE ÇEVRE BİLİNCİNİ VEREBİLİYOR MUYUZ?

Bu içerik 1841 kez okundu.
Reklam

  Eğitim medeniyetin simgesi, insanlığın sigortasıdır. Huzurun yaşamın ve kalkınmanın anahtarıdır.

İşte anılan huzuru yaşamak için mevsim gereği doğruca köyün yolunu tuttuk. Birde baktık ki büyük şehirlerden köye gelen gülen yüzlü öğrencilerimiz ve misafirlerle karşılaştık.

İşte o an, hüznün ve sevincin hepsini bir arada yaşadık. Çünkü saçları ağarmış, belleri bükülmüş, yüz hatları değişmiş öğrencilerimizin görülen o hali bize sanki bir hayal dünyasını yaşatıyor gibiydi.

 

Yaşanan bu gelişmelerin heyecanı geçtikten sonra Ankara’dan gelen gelinime ve öğrencilerime şöyle bir baktım; kendilerine Ordu’da bir değişiklik görüyor musunuz? Sorunlarla karşılaştığınız durumlar oldu mu? Gibi sorular yönelttim.

Hepsinin birleştiği tek bir nokta var;  O da Ordu’da hala çevre eğitimi ve bilinci hususunda gördüğümüz manzara, bizleri üzmekte ciğerlerimizi sızlatıyor sistemiyle karşılaşıyoruz.

Yaşadığınız olumsuzluklar nedir sorusunu yöneltiyoruz. Verdikleri cevaplar çok ilginçtir Perşembe’deki Hoynat Adasının karşısındaki deniz kenarına iniyoruz. Orası eskiden çakıllı sahildi. Şimdi anılan o yer, kumsalıyla belki de Türkiye’nin en güzel köşelerinden biri  görünümü arz etmektedir. Çünkü temiz denizi, oksijenli havası, adadaki kuşların iniş ve kalkışları insanlara huzurlu bir dünya yaşatıyor gibiydi.

Misafirler bu methiyeden sonra başlıyorlar eleştirilerine; bizleri ne üzüyor biliyor musunuz? O çöpler, o pet şişeler, sigara izmaritleri var ya! Anılan o durumu gördükçe kahroluyoruz diyorlar. Öyle ise çare nedir?

 

İlgili gençlerin ve Ankara’dan giden misafirlerin bu husustaki görüşleri aynen şöyledir:

 

1- Sayın Perşembe Belediye başkanımızın görsel ve işitsel basındaki, beyanlarını dinliyor ve okuyoruz. Hoynat Adasının Dünya Kültür Mirasına kaydı için, çaba sarf ettiğini biliyoruz. Bizler bu girişimi candan destekliyoruz. Ancak yaşadığımız bu turizm mevsiminde sayın başkanımızın ilgilileri uyararak özen göstermesini bekliyoruz. Aslında bu görev bütün vatandaşlarımızın asli görevi olduğunu da biliyoruz.

 

2- Köye gelen misafirler, komşu bir kadının evine davet edilir. Evin temizliği ve misafirperverliğine hayran kalırlar. Daha sonra evin bahçesine gezintiye çıkarlar. Sigara izmariti, çöpler ve pet şişe parçalarıyla karşılaşırlar. Şimdi hep beraber bir düşünelim. Evin içi temizde çevresi neden çöp yığını?

 

3- Başka bir günde sahilde gezintiye çıkıyoruz. Oturakların üzerinde çekirdek yığınlarıyla karşılaşıyoruz. Bu vurdumduymazlık nereden kaynaklanıyor? Çaresi yok mu? Bu hususta belediye öncülüğünde halkla sempozyumlar düzenlenerek eğitim çalışmaları yapsak olmaz mı?

 

4- Televizyonda, Almanya’da şehir içinden akan bir nehri izliyoruz. Karagöl Yaylası'ndan akan su gibi tertemiz, ülkemizde şehir içinden akan dereleri siz okuyucular bir düşünün, öyleyse bu uygulamalara karşı bizler ülke olarak nasıl bir yol izleyelim?

 

a) Çocukluktan ölünceye kadar çocuklarımızın anası, evlerimizin direği olan hanımlarımızı, ilk görevimiz eğitimli yetiştirmeliyiz.

 

b) Çevreye atılan cam parçaları, poşetler, pet şişe atıklarını para ile toplatacak şekilde bir kanun çıkarmalıdır. Finansmanı karşılamak için marketlerde uygulandığı gibi bir yol izlenebilir. Eğer böyle bir uygulama yoluna başvururlarsa çocuklarımıza okul harçlığını çıkarma yolu açılır ve çevre tertemiz olur.

 

c) Ülkemizde akıllısı da, delisi de genellikle çöpleri çevreye atmaktadırlar. Eğitimden sonuç elde etmek için okul, aile ve çevreyi bütünüyle çalıştırdığımız gün başarı yolu açılır. Bu hususta bizi idare eden hükümetler, eğitim kurumları, tüm devlet daireleri ile el ele verildiği gün, çocuklarımıza temiz bir çevre emanet etmiş oluruz.

 

Çinli filozof Konfüçyüs bu hususta ne diyor? 'Toplumu eğitmek için 100 yıla ihtiyaç vardır'. Bizler ülke olarak 100 yılda ne yaptık? Bu durumu vatandaşlar olarak sorgulamak zorundayız. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ