Yine fındık
Coşkun Özbucak

Yine fındık

Bu içerik 2676 kez okundu.
Reklam

 

         Başlığı “Yine fındık” diye yazdım ama siz onu “Yine yandık” diye okuyabilirsiniz. “Yanmanın” belirtileri otaya çıkmaya başladı.

         Belirtilerin en önemli işareti, tartışmanın rekolte ve fiyat üzerinde yürütülmesidir. Yanı gölün yüzeyinde üç beş yaprak tartışılıyor. Gölün kendisi ve derinlikleri dikkate alınmıyor ya da bilerek alınmıyor.

         Fındıkta yaşanan sorun tarım ürünlerinin tümünde yaşanıyor. Yani çözüm bütüncül. Bu yıl gerçek fiyat verilse sorun çözümlenmiş oluyor mu? Serbest piyasa kuralı belirleyici olduğu sürece sorunlar devam edecek. Tartışılması gereken tarım-fındık politikaları.

         Çözümün başlangıcı serbest piyasa yerine üreticileri koruyan uygulamaların başlaması için “yasal düzenlemelerin” yapılmasıdır. Şu ana kadar çıkmış yasaların hiçbiri üreticinin yararına olmadı. Bu konuda bir iki kesimden ses çıkıyor, diğerleri günü kurtarmaya yönelik “ortaya konuşma” biçiminden öteye geçmiyor. Mecliste grubu bulunanlar da buna dahil.

         Tarım Bakanı Pakdemirli’nin sözünü ettiği fındık toplama ve bahçe bakımı işlerinin de şirketler tarafından yapılmasına yönelik açıklamasına tepkiler olunca askıya alınmıştı. Bunu şimdi Ordu Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ya da katkılarıyla şirket üzerinden yapma girişimi başladı. (Belki diğer illerde de belediyelerin öncülüğünde yapılıyordur.) Altınordu, Fatsa, Ünye ilçeleri pilot bölge seçilmiş. Bu iş için şirketler yatırım yapabilir. Şirket ha fındık fabrikası kurmuş ha tarım işçiliği şirketi kurmuş fark etmez. Buna karışamayız sistem gereği. Tartışılması gereken belediyenin buna katkı sunması ya da önayak olması.

         Belediyelerden beklenen, köylerde kooperatiflerin kurulmasına destek olmaları ve tarım işçiliğinin kooperatifler aracılığıyla yapılmasına katkı sunmaktır. Yani belediyeler; şirketlerin değil, üreticilerin kazanması için çaba harcamalıydı. Ama tercihini böyle kullanmış.

         Dönersek fiyat ve alım tartışmalarına. TMO kaç liradan, ne kadar ve ne zaman alıma başlayacak? Bilinmez. Ortaya konuşmalarla TMO’nun geçici de olsa üretici lehine adım atacağını bekleyemeyiz. Bu zamana kadar böyle olmadı mı?

         Fındık fiyatının ne olması gerektiği tartışmalarına gelince; herkes bir şeyler söylüyor ama nedenleri yok. Geçen hafta Tüm Köy Sen Ordu Şubesi’nin maliyet hesabını yaptığı çizelgeyi gördüm. Bu kadar ayrıntıyı dikkate alan, objektif bir çalışma olmuş. Maliyeti kalem kalem hesaplamışlar ve fındık fiyatının en az 24.78TL olmasının gerekliliğinin altını çizmişler.

         Sonuçta, fındık fiyatını ve alımı tartışalım ama asıl olan kalıcı çözüm için yapılması gerekenler.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!