Çiseli Şelalesi yok oluyor
Coşkun Özbucak

Çiseli Şelalesi yok oluyor

Bu içerik 2587 kez okundu.
Reklam

 

         Altınordu Karaoluk Mahallesi’nde (köy) bulunan Çiseli Şelalesi’ni duymayan yoktur. Bir zamanlar Milli Piyango biletinde de yer alan, piknik yapanların en önemli uğrak yeri olan Çiseli Şelalesi bir damla suya muhtaç hale getirildi. Can çekiyor.

         Şelalenin sesi bir türkü dinlercesine insanı dinlendiren bir özelliğe sahipti. Güneşleyen, gölünde yüzen, balık tutan, piknik yapan insanlar neşe içinde olurdu. Çevresindeki kayalar öyle düzdü ki (halk deyişi ile kaymak gibi) bırakın çıplak ayakla yürümeyi koşabilirdiniz. Her yaştan insanı mutlu eden bir özelliğe sahipti.

         Şimdi Çiseli Şelalesi son günlerini yaşıyor. Sorumlular kıs kıs gülerlerdir mutlaka. Ordu’yu tanıtım aracı olarak da kullanılan buranın yok edilmesi karşısında “yetkili ve etkili” kişiler, makamlar suspus; kör ve sağır.

         Ordu Çevre Derneği olarak şelalenin (iki şelale) koruma altına alınması için başvuru yapılmıştı. Yaklaşık üç yıl oldu hala sonuçlanmadı. Bundan sonra “koruma” kararı çıkınca “zararın neresinden dönülürse kardır” diye seviniriz yine de.

         Şelalenin 200-300 metre gerisinde HES yapılıyor. Suyu kesecek. Dere yatağında çalışma var, kayalar parçalanıyor. Bir de sel oldu, ne kadar taş, toprak varsa şelalenin gölünü doldurmuş. (Önceleri de sel oluyordu ama göl zarar görmüyordu.)

         Köyden bir arkadaş şelaleden fotoğraflar gönderdi. HES suyu kestiğinde şelaleden akan su on santim çapındaki borudan akıyormuş gibi inceliyor. HES’in suyu bırakıldığında da haber verilmiyormuş. Bu da ayrı bir tehlike.

         Ne olacak Çiseli Şelalesi’nin durumu? Taş ve toprakla dolan göl temizlenecek mi? HES inşaatının şelaleye zarar vermesinin önü kesilebilecek mi? Çiseli Şelalesi’nin adını “Şelalesiz Çiseli” olarak değiştirecek miyiz? Yani Çiseli Şelalesi’ni bir çiseye de muhtaç duruma mı getireceğiz?

         Cumartesi günü bir arkadaş ailesini, dostlarını alıp Çiseli Şelalesi’ne gitmiş. Fotoğraf paylaşmıştı. Kendisinden şelale hakkında öğrendiklerimi sordum. Onayladı Gölün dolduğunu ve gölün çevresindeki kayaların kırılarak gezilmez ve piknik yapılmaz hale getirildiğini söyledi.

         Çiseli Şelalesi ölüm döşeğinde. Seyrederek ölmesini mi bekleyeceğiz yoksa müdahale ederek bir an önce tedavisini yapacak mıyız?

         Sosyal paylaşımlarda Kadıncık Şelalesi’nin fotoğrafını gürdüm. Araba şelalenin gölüne girercesine park edilmişti. Çavuşlar Şelalesi ise içler acısı. Şelalenin içine kadar yol yapmak doğru bir yöntem değil. Yani Ordu’da şelale katliamı alışkanlık haline getiriyor.

         Siz ne düşünüyorsunuz?

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!