BAHÇEYE GEL BAHÇEYE
Gürsel Yıldırım

BAHÇEYE GEL BAHÇEYE

Bu içerik 719 kez okundu.
Reklam

      Hani fındık mevsimi gelmeye başladı ya, sohbetin konusu fındık olmaya başladı. Kimi fiyatından, kimi gübresinden, kimi yevmiyesinden derken sızlanmalar, dertlenmeler günün konusu oluyor. Yaşlılar bilir; elden öz, kızılağacından köz, fındık dalından saz olmaz. Olmaz ama, bilinen de şudur; elin tavuğu ele kaz, fındığı da koz görünür.

     Deneyli fındıkçı bilir ki, fındık dalda iken cebe girmiş sayılmaz. Çünkü dolusu var, boşu var; kurdu var, tanelemesi var. Hele harmana gelende yağmuru var, çürümesi var.

     Adamın biri hocaya sorar:

    - Hocam, ben fındık bahçesinde yaş fındıkla rakı içtim. Acaba tövbe etsem kabul olur mu?

    Hoca destursuz bu soruyu yanıtlar:

    - Fındık bahçesinde yaş fındıkla rakı içersin. O da bensiz. Sen külli kafirsin!..

    Fındık bu, konuşulunca dertler azar.

    Dede torununu yanına almış, onunla hem oynuyor, hem de bir yandan torununun ağzına kavrulmuş fındık içi veriyor.

    - Ye uşağum ye. Ye de büyürsün. Hem de erkekliğin artar.

    Diğer yanda kocakarısı bu sözü duyar, sinirli sinirli adama seslenir:

    - Aç andır ağzını da iki tane sen ye!.

    Bu fındık işi başa beladır, eğer işini bilmezsen. Tüccara teslim olmuş, faiz belasına bulaşmış isen vay haline. Yapacağın düğünün de tadı olmaz, kuracağın evin de temeli tutmaz.

     Fındığın yeni tanındığı dönemlerde “Her yıl kırk ocak fındık dikenin yeri cennettir” diye söz ortalığa atıldı. Hatta denildiki, üzerinde fındık taşıyan kişinin istekleri yerine gelir ve çok sayıda çocuğu olur.

      Çok çocuk oldu olasına ama büyüyünce sorunları arttı. Memlekette tutulmaz oldular. Gurbet yolu göründü. Orduluların İstanbul’da çok oluşu boşuna değil.

      Fındıkla hoş oldun mu, erkekler için mesele yok. Hatta daha cazip görünüyor. Ama kadınlarımız için uydurulmuş meseller de var. Örneğin; cilveli, oynak kadınlara “fındıkçılık etme” derler. Sevgililer için ise çare, ikiz fındığı paylaşarak yemektir. Böylece bir gün kavuşacaklarına inanılır. Gençlere benden bir öneri; yedi çift, bir tek fındığı kimseye göstermeden yastığınız altına koyun. O gece, muhakkak sevgilinizi rüyanızda görürsünüz.

      Eh, sözü bağlayalım. Ne demişler; fındığı her saat konuşmazsak nikahtan düşeriz!

      Bu yıl da bol bereketli fındık hasatı dilerken, iktidarların fındık fiyatı karşısında çaresiz kalan üreticiye de bol akıl nasip eylesin, deyip; bekleyelim, görelim.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAKEM FACİASI!
HAKEM FACİASI!
"SIRA PLAY-OFF FİNALİNDE"