Bir devre isim yazdıranlar (1)
Sevinç Erol

Bir devre isim yazdıranlar (1)

Bu içerik 709 kez okundu.
Reklam

 

Sıradan hata yeteneksiz olarak nitelendirilmişti. Burjuvaziyi tanıyana kadar! Ülkeyi yönetenlerin hayatları ilgisini çekti ve askeriyeye katıldı. Soğuk, yalnız ama hep kafası dolu, dalgın biri idi. Ülkenin başına gelmeden kendi rejimini ve stratejisini yavaş yavaş işliyordu. Önce azınlıklara ikinci sınıf, hatta daha ileri giderek insanlık dışı aşağılayarak ülkeden çıkmalarını sağladı. Ülkesinde çok partili dönemin kaosundan yararlanarak tek parti tek tip ideolojinin avantajlı bir şeymiş gibi göstermesini sağladı. Dini, teknolojiyi,  karşıt rejimleri ve sıcak savaş stratejilerini kullanarak, disiplin ve halkına toplu yardımlarla güven sağladı. Ülkesinin güvenini kazanmıştı tüm güç gösterileriyle.

         Artık dışa açılımla orada da kendi rejimini kabullendirip tüm dünyayı hedefliyordu.  Çek Cumhuriyeti ve İtalyan başkanlarını etkilemiş ve o ülkelerde de kahraman ilah olarak bakılıyordu. Kendini yazar olarak nitelendiriyordu.  Kendi kitabını yazdı. Güçlü düşmanlar oluşturdu ve yanlış düşmanı yenerek, gücüne güç katığını düşünerek, özgüveninde tavan yaptı. Gösterişli bir şekilde gövde gösterisi yaparak rejimini tüm dünyaya tanıttı! İnsanlara bekledikleri haklarını vermedi geometrinin cazibesini verdi.

Rejimi ise kilometrelerce ölü kütlelerine neden oldu.  İyi bir oyuncu idi, halkına çok iyi oynadı (rejimler ikiyüzlüdür çünkü). Geniş aileler yapın, dedi. İdeal ırkı yaratacaktı. Karşıt rejime savaş açtı. Nasıl insanlık dışı ve aşağılayıcı olduğunu savundu. Kendi eliyle büyük düşmanlar yarattı. Görkemli malikâneler yaptırdı.  Ülkeyi teknolojik alanda yükselti, çünkü bu gücü düşmanlarına karşı kullanacaktı.

         Yok edemediğinden gün gelir talep edersin.

Kendi stratejisinin gün gelip kendini yok edeceğini düşünemedi.

Tam bir diktatördü.

Delice cesareti vardı.

Düşmanı onu yenip de tüm dünya ile yüzleştirene kadar.

Halkı Yahudilere yapılanları öğrenince tüm rejimi ve maskesi düşmüştü.

Hitler kendi rejiminin acımasızca oluşturduğu güçle, yok oluşuna kapılar açtı. Kavgası kendi rejiminin tüm dünyaya kabullendirmekti.

Düşmanını kendi oluşturup sonra da kendini hedef gösterdi.  Amacı gücüne güç katıp bunu dünyaya salmaktı.

Öz güvenini güçlendirip rejimini yenilmez olarak kanıtlamaktı.

Güçler başka rejim, inanç ve toplulukların üzerine basarak olamazdı.

         Ve kendi sonunu, kendi halkını utanç verici bir duruma düşürerek ortaya koydu.

Tüm rejimi bir çırpıda yok oldu.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAKEM FACİASI!
HAKEM FACİASI!
"SIRA PLAY-OFF FİNALİNDE"