Seçim sonrası şartlar
Coşkun Özbucak

Seçim sonrası şartlar

Bu içerik 2543 kez okundu.
Reklam

 

         Seçimle ilgili yazılarımda İstanbul seçiminin ülke seçimine dönüştüğünü yazmıştım. Sonunda bitti. Oy verme üzerine çok tartışıldı. Yani 23 Haziran seçimleri için geliştirilen taktik tamamlandı. Eksikliği, yanlışlığı, doğruluğunu süreç belirleyecek. Şimdi ikinci süreç başladı.

         Seçim süresince kendini bir yere koyan, taraf olan kimler varsa yeni süreci geçmişin deneyimiyle yeniden biçimlendirecek. Ne için yan yana, karşısında ya da tarafsız oldu değerlendirilecek. Şimdi ise, ne için ve kimlerle ne yapılacağını da tartışılacak.  Yapılan belediye seçimiydi ama etkisi farklı oldu.

         Seçimi İmamoğlu kazandı ama ortak iradenin bir sonucuydu. Yani kazanımını bir kişinin ya da bir partinin kendi hanesine yazma hakkı yok. Herkesin, partilerin, grupların emeği var. Amaçlanan başarı sağlandı ama şimdi ne yapılacak?

         Seçimi kaybedenler de şapkasını önüne koyup düşünecek, yeni plan yapacak. Yani seçim dönemindeki “doğal ittifakın” yerine başka ittifaklar da gelişebilir. İttifakın biçimini belirleyen taleplerdir; yeni süreçte kimler hangi talepleri dillendirecek göreceğiz. Talepler üzerinden 23 Haziran seçiminde karşı kaşıya olanlardan yan yana gelen de olabilir; yan yana olanlarda çatlak da çıkabilir.         Talepler neler olmalı? Seçim sonucu gösterdi ki, halkımız adaletsizliğe tahammül edemiyor. Baskıya, sıkıştırmaya; tek adam yönetimine karşı. Demokratik Türkiye özlemi egemen. O zaman en önemli talep demokratik anayasa olacaktır. Demokratik anayasa derken içeriği ve oluşturma biçimi de tartışılacak. Partiler ve seçim yasasının değiştiği; barajının kalktığı, örgütlenme, düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlandığı, basının özgürleştiği bir ortamda yeni anayasanın oluşturulması için çaba harcanacak. Kurucu meclis seçiminin yapıldığı bir sürecin yaşanması gerekmektedir. Yani “tek adam, tek parti yönetim biçimi” yerine demokratik ortamın egemen olmasını sağlayacak yeni bir anayasanın yazılması için kurucu meclis talebi ısrarla dile getirilmelidir.

         Seçim bitti, her şey tamam değil. Mücadele gereksinimi ortadan kalmamıştır. Asıl şimdi birlikteliği büyütme ve mücadele zamanıdır.

         Demokrasi, barış, kardeşlik için; işçi ve emekçilerin çıkarı için yeni sürecin etkili olması sağlanmalıdır. Taleplerin ortaklaşmasıyla kurulacak birliktelik (demokratik ittifak) demokrasi mücadelesini büyüterek yeni kazanımların elde edilmesini sağlayacaktır.

         Yeni süreç için kim ne diyecek, ne yapacak, göreceğiz.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!