Tersine reklam
Coşkun Özbucak

Tersine reklam

Bu içerik 452 kez okundu.
Reklam

 

         Turizm kampanyası farklı bir alan. İçinde her şey var. Kütür tanıtımı, ekonomik beklenti, kültürel etkileşim vb. gibi amaçları bulunur. Ama bu amaç için her yol mubah da değildir.

         Ülke turizmi için başka, il, ilçe turizmi için başka araçlar kullanılır. İl için yapılan turizm çalışmalarında yerel özellikler öne çıkar. Her yerde bulunan ya da bulunabilecek “ayrıcalıklar” yerine yerele ait “ayrıcalıklar” öne çıkarılmalıdır. Ordu’daki turizm çalışmalarını ve anlayışını bu özelliklerle ele aldığımızda yanlış planlamaların, uygulamaların olduğunu görüyoruz.

         Yayla turizmi deniyor ama yaylalar betonlaştırılıyor. Yeşil yol ve otellerin amacının ne olduğu bu yazının konusu değil. Kruvazör limanından söz ediliyor. Kulağa hoş geliyor da bu gemilerin Ordu’ya gelmesini gerektirecek bir potansiyel mi var? Kruvazör öyle bir gemi ki, içinde Ordu’da bulunamayacaklar da var. Gemiyle gelenler yaylaya mı çıkarılacak? Ordu içinde mi gezdirilecek? Kruvazörle gelen turistin gezeceği tarihi yerlerimiz mi var da ben bilmiyorum?

         Turizm konusunda tartışılacak çok konu var. Önce şehir “yaşanabilir” hale getirilmeli. Tartışılmasını istediğim bir girişim de “ters ev”. Turizm açısından ters ev Ordu’nun hangi kültürel, tarihi, sosyal dokusu hakkında bilgi veriyor? Gördüğümüzde Orduspor’un renginden başka bir özelliği yok.  Bu tür “yapılar da” olabilir ama Ordu’yu tanıtan bir “yapı” olsaydı daha iyi değil miydi? Örneğin kafeteryaların tümü serendi görünümünde olsaydı güzel bir görüntü vermez miydi? Hem de bölgemize uygun, geleneksel bir özelliği de var. Yaşam kültürümüzün bir parçasını hem başkalarına hem de yeni neslimize tanıtmış olmaz mıydık? Ters evin yerinde serendi ya da değirmen olduğunu düşünün daha güzel olmaz mıydı?

         Sokaklardaki büfeleri düşünün; mini serendi-değirmen biçiminde olsaydı yakışmaz mıydı?

 Otopark kulübeleri mini Ordu ev görünümünde olsaydı güzel olmaz mıydı?

Ana caddelerdeki mantolamalar yapılırken eskiden kalan yapıların özellikleri korunsaydı olmaz mıydı? Taş binalar bile sıvandı.

Beyaz taşlı sokaklar, merdivenler korunmadı “modernleşme” görüntüsüyle bozuldular.  Zaferi Milli Mahallesi başta olmak üzere birkaç mahallenin sokakları beyaz taşlı sokak olarak kalsaydı iyi olmaz mıydı? B konuda sokaklar bozulmuş olsa da yeniden beyaz taşa dönüştürülebilirler.

Bunun dışında yöresel yiyeceklerimiz var. Yeşilimiz, denizimiz korunsun yeter aslında.

Yani turizm denince Ordu’yu başka şehirlere benzetmeye gerek yok. Ordu’yu kendi özellikleriyle tanıtalım.

Bir de turizmi ekonomik getirisi için oteller, tesisler üzerinden para kazanma alanı olarak görmek yanlış. Halkın üretmesi ve ürettiklerini turistlere pazarlaması da sağlanmalı. Yani halkın da kazanmasının yolu açılmalı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!