AK DEDİLER KARA ÇIKTI
Sevinç Erol

AK DEDİLER KARA ÇIKTI

Bu içerik 1029 kez okundu.
Reklam

           

Uzun uzun yıllar öncesine dayanır bu hikâye. İki dağ arasında biraz ütopik biraz fantastik iki beylik varmış. Birbirlerinin zıttı olan bu beylikler yaratıkları savaşlar ile kendi halklarına bir hayli zarar ve bıkkınlık vermişler.  Savaşmaktan gelişmeye zaman bulamaz olmuşlar. Bakmışlar olmayacak akılcı bir çözümle bu işten çıkalım demişler.

 Ortak bir sınırda satranç turnuvası düzenlemişler.   Aklar Beyliği ilk hamleyi piyonlarıyla yapmış.  Kopyacı Karalar Beyliği de “benim senden eksikliğim olmaz”  demiş. Piyonlarına öncelik tanımış.   Aklar uzun mesafe koşularında kalelerden destekle atlarını öne sürümüş. Bunun altında hayatta kalmam koca koca fillerim sizi çapraz ateşlerle devirir demişler. Kazdıkları kuyuya vezirlerini atmışlar.  Şaha şark hizmeti çıkarıp veziri şah unvanı verince Aklar, Karalar allak bulak oluvermiş.

Satranç bu, taşlar karelerde ilerlerken Karaların Ak olduğunu, Akların Kara olduğu yerleri de zapt edebilirliği akla gelememiş. Meydanı vezir ele geçirmişken tüm kaleleri piyonları ile kuşatmış.  Kara kara düşünürken cengâver bir piyon kendi kulvarında sakin sakin ilerleyip de son sıraya gelene kadar hiç kimsenin kestiremeyeceği vezir olma adımını diğer vezirin piyonlarına harcattığı mesafeden öğrendiği deneyimlerle ilerlemeye devam ede dursun.

 Bunu gören Akça pakça beylerbeyi gözüne kestirip tüm fillerini çapraz ateşlerle kara ve toy vezire yollamış. 

 Ütopik bir hikayenin uç düşünceli satranç oyunu olur mu diyeceksiniz. Kurguladık oldu. Devamı oyunların diğer yaşanacak hamlelerinde diyelim...

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ