GELİŞEBİLMEK
Ekrem Karadağ

GELİŞEBİLMEK

Bu içerik 1108 kez okundu.
Reklam

                              

Etiket mi, İşlev mi? Kim olduğunuz mu, neler yaptığınız mı önemlidir.

Sorular ve alınan cevaplar günümüzde toplumların hangi medeniyet seviyesinde olduğunu anlamak için iyi bir ölçüdür. Az gelişmiş toplumların insanları, birbirinden ne kadar üstün olduğunu belirtmeye çok önemser. Bu nedenle etiketleri, sahip oldukları yetkiler çok önemlidir. Sürekli olarak bunlarla uğraşır unvanlarını ve yetkilerini artırmaya çalışırlar ve hayatlarını bunlar için çalışmakla geçirirler.

Oysa gelişmiş toplumun insanı başkalarından üstün olmaya gerek duymayan, etiketiyle değil işe yararlılığıyla var olmak ister.

Az gelişmiş toplumda insanların verimliliği düşüktür, iş ve hizmetler kalitesizdir, üretim yerini tüketim almıştır, insan ilişkilerinin de kimin kimden üstün olduğunun kanıtlanması alır. Buradaki insanlar mutsuzdur, ama neden mutsuz olduklarını bilmedikleri gibi sorgulamazlar. Herkes her şeyden yakınır çözümü başkasından bekler. Sonuçta bu ülkeler gelişemez ve gelişmiş ülkelere bağımlı yaşarlar.

Gelişmiş ülkelerin insanları ise, yüksek verimlilikle çalışır yaptıkları işin kalitesini artırmaya uğraşırlar, insan ilişkileri birlikte çalışmaya ve yaşamaya yardım eder. İnsanlar kendileriyle uğraşır mutlu olmaya çalışır. Kendilerini geliştirmeyi önemserler, yeni bilgiler edinirler, yeni düşünceler geliştirirler bunları başkalarıyla paylaşırlar. Herkes kendi sorumluluğunun bilincindedir, kimse kendi işini başkalarına yüklemeye kalkışmaz sonuç olarak bu ülkeler gelişirler ve öteki ülkelerden her bakımdan farklı olurlar.

Bugün insanlarımıza anlatmamız gereken en önemli konu bunlar olmalıdır.

Eğitime yerleştirmemiz gereken en önemli ilkeler bunlar olmalıdır.

Gençlere anlatmamız gereken en önemli sözler bunlar olmalıdır.

Çalışanlara anlatmamız gereken en önemli gerçek budur.

Siyasilerimizden istememiz gereken en önemli husus tüm bu gerçeklerin yaşama geçirilmesi olmalıdır, Sizin için yetkilerinizi artırmak mı, işe yararlılık düzeyinizi artırmak mı?

    Tüm bunları anlamadan bunu kabul etmeden ne bir toplum gelişir, ne de o toplumun insanları, Türkiye gelişiyor mu? Bunun yanıtı için ekonomik ölçülere bakarsanız yanılırsınız, önce insanlara bakacaksınız eğer kaç milyon olduğunuza bakarsanız yanılırsınız.

Türkiye gelişiyor mu sorusunun cevapları ile ilgileniyorsanız,

Çocuklarımızın nasıl eğitildiğine ve yetiştirildiğine,

Gençlerin nelerle ilgilendiğine,

Kadınların kendilerini nasıl gördüğüne,

Çalışanların hayat standartları ve hedeflerinin neler olduğuna,

Siyasilerin toplumu nasıl gördüklerine eğitim, sağlık ve ekonomi alanındaki politikalarına bakacaksınız ki, gelişip gelişmediğimizin doğru yanıtları burada gizlidir.

 

                                                                                              

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ