GÜZ MEVSİMİ…
Coşkun Özbucak

GÜZ MEVSİMİ…

Bu içerik 2833 kez okundu.
Reklam

Eylül ayı sonbaharın başlangıcı. Hasat bitti bitecek aşamaya gelmiş, yapraklar sararmaya yüz tutmuş. Yani doğanın yeniden dirilişi için uykuya yatma, dinlenme sürecinin başlangıcıdır güz!
Yaşam engellerle doludur. Nasıl ki, mevsimlere dönemlerinin özelliğine göre isimler veriyorsak yaşamımızdaki dalgalanmalar da kendine özgü dönemlere göre isimlendirilirler. Doğarız, büyürüz… yaşlanırız ve ölürüz! Hep böyle olsa… Kimilerine güz de kış da erken geliyor.
Mevsimleri yaşamla eşlendirebiliyoruz. Her mevsim, yaşamımızın farklı evrelerine yanıt veriyor. Bazen mevsime uygun havaların olmaması gibi kendi yaşamımızda da ‘beklemediğimiz’ değişikliklerle de karşılaşabiliriz; önemli olan bunların ‘olağan’ bir süreç olduğunu kabullenebilmek-görebilmektir.
Güz mevsiminden sonra kış gelecek diye korkmamak gerekir. Eğer güzden sonra kış geleceğini bildiğimiz halde korkuyorsak kendimizi sorgulamamız daha doğru olur. Perşembenin gelişi çarşambadan belli olduğuna göre…
Diğer biçimi ile güz mevsimini durgunluk olarak da ele alabiliriz. Zaman zaman ‘enerjide’ azalmalar olur. Moral bozuktur, umut yitimi yaşanabilir. Bu durumlar da bile yaşananların nedenlerini belirlemeye çalışmak, durgunluğu erkenden atlamaya yarar. Yani ayakları yerden kesmeden düşünmek, yaşamak fırtınalardan en az zararla çıkmayı sağlar. İlkbaharı, yazı yaşadığımız enerji ile güzü ve kışı da karşılamasını bilmeliyiz.
Güzü de kışı da zamanında yaşabilmek önemli. Yazımızın kışa çevrilmesine izin vermeyelim ama kışında yaz gibi yaşamaya çalışmayalım. Her mevsim ( yaşam evresi) kendince ayrı güzel. Ama en tehlikeli mevsim güzdür. Yazın havasından kurtulmadan güzün geldiğini fark edemezsek; kış, karakış olur!
Güz aylarında fotoğraf sanatçıları ‘Benim meskenim dağlardır’ diyerek doğanın rengarenk görüntüsünü fotoğraflamaya çıkarlar. Sarıdan kahverengine; yeşilden beyaza her renge rastlarız dallarda… İnsanı ayrı dinlendirir, yüreğini rahatlatır…
İnsanlarda doğa gibidir. Mevsim sonbahar olsa bile sonbaharı gökkuşağı gibi yaşamak, sonbahar geldi diye sararıp solmamak da elimizde. Müdahale edemediğimiz gerçeklerin dışında yazını, ilkbaharını yaşayamayan insanların, acılar yokluk içinde geçen süreçlerini de değerlendirmeliyiz.
Yaşamımızın (yaşımızın) da güz mevsimi var. Yeter ki, güz ve kış mevsimini yaşayabilenlerden olabilelim. Milyonlar var ilkbaharında, yazında yok olan… Hem de acılar içinde, yokluk içinde…
Yaşamın her evresi güzel… ‘Genç kalmak da’ yaşamın her evresinin özelliğini bilerek yaşamaktan geçer. Umutsuzluk, geleceğe kuşkuyla bakmak, güvensizlik; sevgisizlik mikrop gibi içimizi çürütmeye başladığında kış mevsiminden kurtulma olanağını bulamayız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!