İnsan olmak
Coşkun Özbucak

İnsan olmak

Bu içerik 1813 kez okundu.
Reklam

 

Sosyal paylaşımlar yaşamımıza öyle girdi ve yer etti ki artık bir bütün olduk. Bir arkadaşım, yalakalıkla ilgili bir örnek vermiş paylaşımında ve sonunda da “  Her ne kadar bulaşıcı olmasa da, bizi de yanlarında görenler “yalaka” sanabilir. Gölge etmesinler başka ihsan istemez.” diye bitirmiş. Bir başka arkadaşım da “Bir insana değer vermek, özen göstermek, onu kıymetini bilmek de bir kültürdür. Bunun eğitimi yok kitaplar da yazmaz. Yolu insan olmaktan geçer.” diye yazmış.

İki arkadaşımdan aldığım alıntıyı birleştirdiğimde “İNSAN” olmanın ne demek olduğu ortaya çıkıyor. İki arkadaş farklı şehirlerde yaşadıkları için tanışma olanakları olmadı. Ama güzel olan birbirini tanımayan iki arkadaşımın ortak paydalarının olması.

“İnsan olmak” en zor iş. İnsanı tanımlamak da zor. Hayvanlar dünyasına baktığımızda “vahşi yaratık kim?” sorusuna verilecek yanıtın ne olduğunu hepimiz biliyoruz ama nedense “insan” olma ayrıcalığını da kendimize hediye ediyoruz. “Vahşilik ve insanlık” konusunda çelişkili tanımlamalarla karşılaşabiliyoruz. Duygusal olarak verdiğimiz yanıtla mantıkla verdiğimiz yanıt çelişebiliyor.

“Yalakalık” üzerinde duralım. Küçümsediğimiz hayvanlardan (evcilleştirerek esir yaptığımız hayvanları dışarıda tutuyorum) hangisi “yalakalık” yapıyor? Hepsi doğal davranıyor. Sana da, bana da aynı biçimde değer veriyor ya da kızıyor. Ya insanların tavrı nasıl?  Özel çıkarları için günde kırk çeşit oluyor. Öyle değil mi?

Arkadaşımın altını çizdiği önemli vurguyu üzerimize alıp değerlendirmeyecek miyiz? İnsan olmak yeter, demiş arkadaşım.  Kişilere büyük ve ağır yük yüklemiş. “İnsanlık” herkesin omuzuna alabileceği bir yük değil. Almaya kalkabilirsiniz ama altında ezilmek de var.

“İnsan olmak” için uğraşıp da altında ezilmek de önemli. İnsan olmaktan çıkmaktansa, insan olmak için verilen mücadelede ezilmek daha kıymetli değil mi?

Şöyle çevremize bakalım. Günlük çıkar peşinde olanlardan makam için takla atanlara kadar o kadar kişi var ki al birini, vur diğerine. Güçlü olanın gölgesinde yaşayanlar da az değil.

Zaman, tercih dönemi. Kimin ne istediği, kimin ne yaptığı bilinmez bir zamanı yaşıyoruz. Net olmak, safı iyi belirlemek gerekiyor. İnsan olmak, duyarlılık demektir. Toplumsal yaşamda ben de varım demektir. Hele kenarda durup özel çıkar için zamanı kollamak hiç değildir.

Şimdi sorma zamanı. Siz kendinizi nerede görüyorsunuz? Özel çıkarlarınız için fırsat mı kolluyorsunuz yoksa insan olmak için uğraşıp “Ya hep beraber ya hiç birimiz” diyerek toplumsal sorumluluğunuzu yerine mi getiriyorsunuz?

 

 

        

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı