Üstün Zekâlı ve Ağır Öğrenen                    Çocuklarımızın Eğitim ve Öğrenim Zorlukları Var Mıdır?
Cevat Yıldırım

Üstün Zekâlı ve Ağır Öğrenen Çocuklarımızın Eğitim ve Öğrenim Zorlukları Var Mıdır?

Bu içerik 17999 kez okundu.
Reklam

     Çalışan öğretmen arkadaşlarla zaman zaman karşılaşırız. Sohbetlerimizde genellikle meslekleriyle ilgili konular ortaya atılır.

 

Bu hususta kendilerine eğitimle ilgili ne gibi problemlerle karşılaştıkları sorularını yöneltiriz. Verdikleri cevaplar aynen şöyledir:

Sınıflarımızda üstün zekâlı ve ağır öğrenen öğrencilerle hep beraber eğitimlerini sürdürmekteyiz. Bilhassa üstün zekâlı çocuklarımızın öğrenim ihtiyacı karşılamakta zorlanıyoruz. Çünkü bizler eğitim öğrenim programlarımızı normal sınıflarımıza göre yapmaktayız.

 

Okullardaki öğrencilerimizin %80-85’i, normal öğrenci grubu içinde içerisinde yer almaktadır. Geri kalanda, üstün ve ağır öğrenen öğrenciler teşkil etmektedir.

Yine öğretmen arkadaşlardan aldığımız bilgeleri göre, ağır öğrenen çocukların eğitim ve öğretimleri normal sınıfları içerisinde kaynaştırılarak gidermeye çalışmaktadır. Bu hususta nispeten başarı sağlandığı dile getirilmektedir.

 

Ağır öğrenen çocukların eğitimini başarıyla, normal sınıflar içerisinde uygulayan öğretmenlerle karşılaşıyoruz. Ağır öğrenen zor hemen konuşan bir öğrencimiz Hacettepe Üniversitesi çocuk kliniği başkanı bir profesörün kontrolünde yıllarca eğitime tabi tutuluyor. Birinci sınıf öğretmenimizin bu çocuğu konuşturup okuma yazmayı öğretmesi profesörünü şaşırtıyor. Bu şekilde başarılı öğretmen arkadaşlarla karşılaştıkça gurur duyuyoruz.

 

Şuan da bu çocuklarımızla ilgili bilim sanat merkezleri kurulmuş bulunmaktadır. Bu hususta karşılaşılan zorluklar aşılmaya çalışılmaktadır. Ancak ihtiyaçları karşılamaktan zorlandığı ifade edilmektedir.

Yine öğretmen arkadaşlardan öğreniyoruz ki, ağır öğrenen çocuklarımızın ihtiyaçları nispeten karşılanıyor. Ancak üstün zekâlı çocuklar sahipsiz bırakılıyor. Çünkü bu çocuklar için özel bir okul yok.

 

Şöyle bir düşünelim; bir çocuk iki yaşındadır. Ama bu çocuk etraftan görerek okuryazar oluyor. Ayrıca çarpım tablosunda tam olarak biliyor. Zekâ yaşı beşinci sınıf seviyesindedir.

 

Biz ne yapıyoruz. Bu çocuğu birinci sınıflar içinde zeka tembelliğine zorluyoruz. Sonra ne oluyor. Bu çocuk o topluluk içinde kaybolup gidiyor.

Saygı değer analar, babalar, öğretmenler, bizleri idare edenler;

Çocuklarımız ailelerin neşe kaynağıdır, toplumun temelidir. Yarınlarımızın ümididir. Çocuklukta atılan temeller, büyüyünce insanın fiziki, ruhi ve akli bakımından ne olacağını tayin eder.

İyi kötü huylar çocuklukta kazanılır.

Araştırmalar göstermiştir ki, bilim insanları, dünyadaki teknolojik gelişmeleri icat ederken, okul öncesi eğitimden geçen üstün zekâlı çocuklar olduğu ispatlanmıştır.

 

Ne olur,  Memleketimizin ve Dünyamızın geleceği için üstün zekâlı çocuklarımıza sahip çıkalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OKAN, ZONGULDAK'IN YOLUNU TUTTU
OKAN, ZONGULDAK'IN YOLUNU TUTTU
TEKNOKENT, GATTOSU'YA EMANET
TEKNOKENT, GATTOSU'YA EMANET