Haziran’da ölmek zor
Coşkun Özbucak

Haziran’da ölmek zor

Bu içerik 2581 kez okundu.
Reklam

 

         Haziran ayında yok yok. 15-16 Haziran 1970 tarihi işçi direnişi. Nazım Hikmet, Ahmet Arif ve Orhan Kemal gibi değerlerimizin ölüm ayı.

         Haziran ayında kaybettiklerimizden Orhan Kemal’den söz etmek istiyorum.  Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü ama Orhan Kemal olarak tanınıyor. Türk edebiyatında gerçek ismi ile değil de başka isimle tanınanlar oldukça fazla. Dönemin yasakçı anlayışı, tutuklamalar, sürgünler nedeniyle dergi ve gazetelerde “sahte” isimlerle yazma gelenekleşmişti. Orman Kemal de onlardan biri.

         1914-1970 yılları arasında yaşayan Orhan Kemal, Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğdu. Cumhuriyet dönemi romancılarındandır. Babası Birinci Büyük Millet Meclisi Kastamonu milletvekillerinden avukat Abdülkadir Kemali Beyin siyasal nedenlerle ailesini de alarak Suriye'ye kaçması üzerine, ortaokulun son sınıfında öğrenimini yarıda bıraktı. Adana'ya dönünce, pamuk fabrikalarında işçilik, dokumacılık, memurluk yaptı. İstanbul'a gelip yazarlığa başladı. 02 Haziran 1970 yılında tedavi için gittiği Sofya'da beyin kanamasından öldü. 

         Orhan Kemal, Çukurova’nın emekçilerini anlatan önemli bir yazarımız. Bereketli Topraklar, 72. Koğuş, Eskici ve Oğulları, Önce Ekmek, Murtaza, Hanımın Çiftliği, Baba Evi kitaplarından bazıları. Bunların bir bölümü dizi ya da film olarak televizyonlarda izlendi. Oyunları ve anı kitapları da var.

         Orhan Kemal kitaplarını okuyanlar şanslı olanlar. Okumayanlar da bir an önce okumaya başlamalıdır. Orhan Kemal yaşamın kendisini anlatır, özellikle de emekçileri. Yaşamın zorluklarını, sıkıntılarını; güzelliklerini, olumsuzlukları aşmanın yollarını buluruz kitaplarında.

         Çukurova insanlarını Yaşar Kemal farklı, Orhan Kemal farklı kurguyla anlatır. Burada iki önemli yazarı karşılaştırmayacağım. İki kalem rakip değil, yan yana getirildiklerinde Toros Dağları gibi güçlü ve görkemli bir anlatı çıkar ortaya.

         Oğlu Işık Öğütçü 2 Haziran 2019 tarihli Evrensel gazetesindeki söyleşisinde  “Onun kitaplarının okunmasını sağlamak her yurtseverin görevidir. Edebiyat alanında eserler verecek yeni yazarlara Orhan Kemal’i ve o ekolün yazarlarını çok iyi okumalarını tavsiye ederim. Bu yazarların eserlerini okumadan yazı serüvenine çıkmasınlar. Sonra sadece bir heves olarak yazma eylemi kalır ve hiçbir amaca ulaşmaz.” diyor.

         Orhan Kemal’in kitaplarında kendisi de var.  Orhan Kemal’in kitaplarını okuyanların yeniden, okumayanların da bir an önce okumaya başlamaları için anımsatmak istedim. İyi okumalar.

          

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!