Mutlu bayramlar…
Seran Eren Şensoy

Mutlu bayramlar…

Bu içerik 255 kez okundu.
Reklam

 

Artık her milli ve dini bayram da ağzımızdan dökülen ortak kelime; “nerede o eski bayramlar” oluyor.

Evet nerede o eski bayramlar…

Ne dini bayramlarımızın, ne de milli bayramlarımızın artık tadı tuzu kalmadı. Ana nedeni ekonomi olmak üzere dini bayramlar buruk kutlanır oldu. Milli bayramları soracak olursanız; her yıl olumsuz yönde dokunulduğu ve kırpıldığı için törenler göstermelik ve bir görev edasında yapılıyor.

Milli bayramlarımızı nedeyse unutturdular desek çok da abartmayız.Ama unutmak deyince bir fıkra ile devam edelim;

Sabah kahvaltısında kadin eşine "Emininm sen bugünün ne olduğunu hatırlamıyorsun bile" der. "Tabi ki hatırlıyorum hayatım" diyen adam dışarı çıkar. Öğleye doğru evin kapısı çalınır. Çiçekçi çocuk, harika bir kırmızı gül bukaeti getirmiştir. Bir süre sonra kapı tekrar çalınır. Bu defa gelen, köşedeki pastanenin çırağıdır. O da kocaman bir çikolata kutusunu bırakıp gider. Öğleden sonra gelen bir kutudan da olağanüstü güzellikte bir elbise çıkar. Kadın kocasının dönmesini zor bekler ve daha kapıda boynuna sarılır ve de ekler:

-Önce çiçekler, sonra çikolata ve en son da mükemmel elbise. Bu, hayatıdaki en güzel Cumhuriyet Bayramı...

…………………

Dini bayramları ise içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılar gölgeliyor. Bir ekonomik fıkra ile de yazımızı noktalayalım;

Kıtlığın, yoksulluğun kol gezdiği bir zamanda Nasreddin Hoca bir köye varmış ki ne görsün: Kazan kazan yahniler, sini sini pilavlar; millet gülüp eğleniyor, bir şenlik bir şenlik…

– Bre, demiş, bu kıtlık zamanında bu ne?

– Deme Hoca, demişler, bugün bayramımız var, bütün bunlar o yüzden, gördüğün, göreceğin, göreceğimiz hepsi bu. Yoksulluk bizde de var.

Hoca içini çekerek:

– Keşke, demiş, her gün böyle bayram olsa!

……………..

Herkese mutlu bayramlar…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIRIN ŞU ŞEYTANIN BACAĞINI!
KIRIN ŞU ŞEYTANIN BACAĞINI!
ENGELSİZLER ORDUSU, BEŞİKTAŞ'A BİLENİYOR
ENGELSİZLER ORDUSU, BEŞİKTAŞ'A BİLENİYOR