Geciken yazı!
Coşkun Özbucak

Geciken yazı!

Bu içerik 1046 kez okundu.
Reklam

Araya Kurban Bayramı tatili girdi, yerel gazeteler çıkmadığı için bu yazım yaşananlardan sonra yayımlanma olanağı buluyor.
9 Eylül 2016 tarihinde 11 binden fazla eğitim emekçisi görevden alındı. Daha önce de alınanlar oldu. Okullar açılıyor ama dersler boş geçecek!
Görevden alınan eğitimcilerin 9 bine yakını Eğitim Sen üyesi. Sendikasız olanlar da var diğer sendika üyeleri de ama Eğitim Sen’den (KESK) hemen tepki geldi. Yeterli mi ayrı bir konu! Daha önce görevden alınanlar olmuştu, Eğitim Sen buna da tepki göstermişti, sokağa çıkmamıştı. Çünkü ilgili sendika ses çıkaracak ki, başkaları da destek olsun! Eğitim Sen tepkisini gösteriyor merkezi olarak, bazı şubelerden yeterli ses çıkmasa da sokaklar hareketli. Daha da hareketleneceğe benziyor.
Normal değil mi sokakların hareketlenmesi? İnsanlar ‘iddialar’ üzerine ihraç ya da açığa alma biçiminde açlığa terk ediliyorlar! Yaşamı alt üst olan insanlar ve onları yalnız bırakmayanlara başka seçenek mi kalıyor da sessizliği tercih etsinler?
Soruşturma açılmadan görevden almayı yeni yaşıyoruz. 12 Eylül Askeri Faşist Diktatörlüğünde bile soruşturma sonucu görevden alınmalar yaşandı. 1402’likler buna örnek… Görevden almalara ‘bir kulp’ bulunuyor. Ama ana gerekçe ‘grev’ haklarını kullanmak! Sendika karar veriyor, üye de karara uyuyor; bunda anormal olan ne var ki, sendikanın kararına uyanlar cezalandırılıyor! Sendika ‘hakları korumak ve büyütmek’ için vardır ve eylem-grev yapar.
Sendikalar ‘insan hakları’, ‘demokratikleşme’ konularında da kararlar alır. Üyeler katıldı diye cezalandırılmaz. Alınan karar yasadışı ise, kararı alanlara dava açılır ve yargı karar verir. İşin ilginç yanı ise bambaşka! Sendikanın kararı gereği grev yapılır, soruşturma açılır ve dava sonuçlanır. “Üyeler sendikanın aldığı karara uyduğu için soruşturmaya gerek yoktur.” denir. Şimdi aradan zaman geçmiş, OHAL ile göreve son veriliyor!
“Cadı avı” deniyor ya tam da uygun örnek bu! Sorgulamadan ‘siyasi kararla’ insanlar açlığa mahkum ediliyor. Açlıkla ‘yola getirme’ girişimi denir buna.
Bir de ‘korku’ egemenliğini kurmak! Emekçiler, kendilerinin de görevden alınma olasılığı korkusu ile ‘sessizlik’ içine hapsedilmek isteniyor ama insanlar eğitim emekçilerine sahip çıkıyor.
İlginç bir yönü de var görevden alınanların! Bu insanlar darbenin her türüne karşı oldukları gibi yıllardır Gülen’in örgütlenmesini anlatıp duranlar. Yani demokrasi mücadelesinin en önünde yer alanlar! Şimdi açlığa mahkum edildiler…
Başarabilecekler mi? Kesinlikle hayır!
Bugün okullar açıldı. Görevden almaların olduğu yerlerde açılmayan okullar olacak! Eğitim emekçileri huzursuz…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!