Yeni yeni
Sevinç Erol

Yeni yeni

Bu içerik 528 kez okundu.
Reklam

 

Bizim toplumun en önemli ödevi anneye düşmektedir. Bu durumda annenin kısa zamanda çok fazla yıpranmasına sebebiyet verir. Tükenmişliği benimseyen anne de daha sinirli ve de tahammülsüz bir hal alır. Çocuklarla ilgili sorumluluk ve bakımın tamamıyla anneye bırakılması sağlıklı bir gelişim sürecine hizmet edemeyebilir. Bu süreçte anneye destek çıkılması gerekmektedir.

Ebeveynlerin çocuğa yapacakları en büyük iyilik huzurlu bir ortam oluşturmaktır.

Günümüzün furyası aşırı korumacı fazlaca yardımsever anne babalar. Oysa çocuklar her alanda kendi seviye ve öğrenim şekillerini çok çabuk oluşturup, geçirdikleri bu sürecin getirileri ile öğrenirler.

Çocuklar olayları bizim düşündüğümüzden çok daha farklı anlayabilirler. Onları anlamaya çalışın. Onların başarılarını değil, çabalarını övün.

Evlatlarımız en kıymetli varlıklarımızdır. Şüphesiz anne ve babanın gözünde çocuk öncelikli olarak da çocuk olmalıdır.

         Hatalarının karşısında ona düşünmek için zaman tanıyın. Olumlamalar için ona alternatif davranışları nasıl düşünebileceğini öğretin.

Cezalandırma kesinlikle çocukta savunmacı ve yalancı bir eğilim göstermesine sebebiyet verir.  Unutulmamalıdır ki; ebeveynlik bir çizgiye kadardır, ötesi çocuğun gelişimine öğrenmesine zara verir.

         Çocuklarınızın yaşamlarında bıraktığınız izlere dikkat edin. Sevginizin koşulsuz olduğunu hissettirin.

Yaşam paylaşımlarıyla varlığını sürdürür. Hem kendi, hem de evlatlarımızın yaşamlarını sabote etmeyelim, Özgüvenli kendi kontrollünü, karalarını verebilen çocuklar yetiştirin.

Anlardan bir düzenek kurulmuş hikâyelerinizin keyfini çıkarın. Yaş dediğin ömre endeksli, hayatınızın basit düzeneğidir.

         Bir çocuğun anne ve babasına ihtiyacı, olduğu için değil, mavi gök herkes tarafından paylaşıldığı içindir.

         Sorumluluklar tek bir kişide değil, bireylerin ortak paylaşımında olmalıdır.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIRIN ŞU ŞEYTANIN BACAĞINI!
KIRIN ŞU ŞEYTANIN BACAĞINI!
ENGELSİZLER ORDUSU, BEŞİKTAŞ'A BİLENİYOR
ENGELSİZLER ORDUSU, BEŞİKTAŞ'A BİLENİYOR