TAKIYYE
Gürsel Yıldırım

TAKIYYE

Bu içerik 529 kez okundu.
Reklam

   Artık devletimizin 100. Yıl kutlamalarına 19 Mayıs’la başladık. Halkın nabzına inmiş kutlamaların anlamı, Cumhuriyet’i iyice sindirmiş olmamızdır. M. Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda yürümenin erdemini bilen toplum sevgisini, gücünü ve değerini açıkça göstermektedir. Yine ülkemizde yaşanan karşıdevrim sürecinin sona geldiğini, yaptıkları takıyyenin yutturmacadan öte gidemeyeceğini açıkça fark etmekteyiz.

     Anma günlerinde Anıt önünde put gibi durulamayacağını, bu takıyye mensupları herhalde anladılar. Artık “kindar, kafir, terörist” söylemlerinden ve ülkenin vatandaşlarını ötekileştirmeden uzak durmaları gerektiğini gördüler. Çember içine aldıkları hukukun çürüdüğünü, takıyyeci hukuk adamlarına karşı güvenin yittiğini fark eder oldular.

     Akla, bilime, çağdaşlığa, yaşam hakkına çevreye, demokrasiye inanmanın ne kadar gerekli olduğunu anlamaya başladılar. Hiç umursamadıkları, parayla satın alabileceklerini sandıkları toplumun kendine dönüşünü son seçimde de yaşadılar.

     Ama öfkelerinden, her şeyi ellerinden tutmaktan, karşısındakini hemen suçlamaktan da pek vazgeçmiş değiller. Çünkü beyin kodlarına “farklı görünüp, saman altından su yürütmek” gibi bir düşünce yerleşmiş. İnançlı görünürken kamu varlıkları yoluyla edindikleri zenginliğin artık din torbasına sığamayacağını gördükleri halde inkar, yalan, yolsuzluk yolundan sapmış sayılmazlar.

     Kendileri bile inanmadıkları halde, yandaş hukuk entrikasından yararlanarak son İstanbul Büyükşehir seçimlerinin ülkede yarattığı kaosu “Çalmak” sözcüğüyle ifadelendirmelerinin ne kadar inanılmaz olduğunu görüyorlar.

     Son 20 yıldır “Eğitimde yapılandırma” kandırmacasıyla yaptıkları düzenlemelerin geleceğimizi nasıl çaldığını bilememek, elbette bir takıyye anlayışıdır. Kültürümüzü, sanatımızı, sanatçıya değeri ve saygıyı yitirir olduk. Yaşam biçimimize dayatılan kuralsızlıklarla farklılaşmaya, birbirimizle kaynaşmadan uzaklaşmaya; en çok ta birbirimize güveni yitirmeye başladık. İnsanlarımız yoksulluğa alıştırılarak şükreden bir yapıya, dolayısıyla da her şeyi kabul eden tepkisizliğe, inanç özgürlüğü altında tarikat yuvalarına terk edilmeye yöneltildik.

     Ama başaracağız. Her eve, her kişiye, vatanın her toprağına M. Kemal Atatürk’ün aydınlığını getireceğiz. Yılmayacağız, direneceğiz. Hiçbir karanlık yenilmez değildir.

     Göreceksiniz; “Her şey güzel olacak”.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIRIN ŞU ŞEYTANIN BACAĞINI!
KIRIN ŞU ŞEYTANIN BACAĞINI!
ENGELSİZLER ORDUSU, BEŞİKTAŞ'A BİLENİYOR
ENGELSİZLER ORDUSU, BEŞİKTAŞ'A BİLENİYOR