Çayın yanında fındık iyi gider…
Seran Eren Şensoy

Çayın yanında fındık iyi gider…

Bu içerik 258 kez okundu.
Reklam

Türkiye’nin en önemli tarım ürünlerinden birisi fındık, diğeri çay. Başka da var ama çay günlük hayatta en çok kullandığımız, fındık da ülkemize önemli miktarda döviz kazandıran bir ürün olduğu için ikisinin yeri farklı.

İki önemli ürün, ama devletin bu iki ürüne bakışı aynı değil.

Yeni çay fiyatları önceki gün Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli açıkladı. Şöyle de bir ifade kullandı;

“Cumhurbaşkanımız bizim düşündüğümüzün de biraz daha ötesinde bir çay fiyatı açıklamamızı istedi. Yaş çay taban fiyatını inşallah bu sene 2,90 TL olarak belirledik. 13 kuruş destekleme ile 3 TL 3 Kuruş olarak belirledik.”

Dikkat çekmek istediğim konu fiyat değil, uygulama.

Yani çayın fiyatının açıklanmasından çok zamanlaması önemli. Yani çay üreticisi hasat için bahçeye girerken, çayını kaç liradan satacağını biliyor, ona göre hareket ediyor. Önünü görüyor yani.

İşte bizim yıllardır fındıkta yaşadığımız en büyük sıkıntı da işte bu belirsizlik. Hükümetler bazen tepki karşısında, bazen de oy hesabı ile fındığa el atıyor ama zamanlaması ne yazık ki hep yanlış oluyor.

Çay dahil bir çok tarım ürününün fiyatı hasat öncesi açıklanırken, fındıkta neden aylar sonra açıklanıyor, buna ne cevap bulabildik, ne de akıl erdirebildik.

Yani demem o ki bu hükümetin de, önceki bazı hükümetlerin de fındık üreticisine bakışı bir farklı. Samimi değil, Geçiştirmelik!

Fındık üreticisi de 2,5 ay sonra bahçeye girecek. İnşallah yanılırım ama göreceksiniz, çay veya diğer ürünlerin aksine fındık üreticisi bahçeye girerken yine belirsizlik devam edecektir.

Yanıltın o zaman!

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇİN İŞİ JAPON İŞİ NOLDU BU STAT İŞİ!
ÇİN İŞİ JAPON İŞİ NOLDU BU STAT İŞİ!
“ÖNCE ALT YAPI”
“ÖNCE ALT YAPI”