Suriye’de neler oluyor?
Coşkun Özbucak

Suriye’de neler oluyor?

Bu içerik 2392 kez okundu.
Reklam

Suriye’de yaşananların adını koyma konusunda her kesimden farklı değerlendirmeler geliyor. Kimine göre demokrasi hareketi, kimi ne göre işgal ve pazar kavgası…
Ortadoğu’ya yönelik işgal ve saldırılar Haçlı Seferlerine hatta öncesine dayanırken asıl saldırılar 1. Emperyalist (Dünya) Savaşı ile başladı. İngiltere, Fransa ve Rusya tarafından gizli olarak yapılan Sykes-Picot Antlaşması ile Osmanlı ve Ortadoğu topraklarının nasıl paylaşılacağını belirlenmişti. (Gizli Sykes-Picot Antlaşması Rus Çarlığını deviren ve yeni kurulan Sovyetler Birliği Lideri Lenin tarafından deşifre edildi ve tek taraflı olarak yırtılan antlaşma uygulanamadı.)
Özellikle 1 Emperyalist Savaş sonrası petrol şirketleri bölgede mantar gibi çoğalmaya başladı. 2. Emperyalist (Dünya) Savaşı ve günümüze kadar Ortadoğu’ya yönelik emperyalist planlar devam etti. İşgaller ve yerli işbirlikçiler aracılığıyla sürdürülen pazar kavgası (petrol, doğal gaz ve enerji nakil yolu) bugün Suriye üzerinden devam ediyor.
Suriye’deki petrol ve doğalgaz Ortadoğu’nun en azını oluşturuyor ama özellikle ABD ve Rus emperyalizmin egemenlik yarışının nedenleri de var. Suriye’de demokrasi kimsenin umurunda değil. Amaç egemenlik kavgası! Bunca katliam, savaş ile halklar birbirine kırdırılıyor.
Suriye topraklarında Suriye halkı dışında herkes ‘söz sahibi’ oldu. Her kesim kendince açıklamalar yapıyor, kamuoyunu kendince yönlendirmeye çalışıyor. Ama gerçekler başka…
Ortadoğu gerçekliğini tarihi süreci ile ele alan yeni bir kitap çıktı. Okunması gereken önemli bir kaynak. Kitapta farklı yazarların 22 makalesi yer alıyor. “Hazırlayan Ali Karataş –Yusuf Karataş / Bitmeyen Savaş Paylaşılamayan Ortadoğu- Sykes Picot’nun 100. Yılı- Evrensel Basın Yayın”
Kitaptan bir alıntı yapayım:
“Sykes-Picot Antlaşması 100 yıl önce enerji için mücadele halinde olan İngiltere ve Fransa ile Rusya arasında imzalanmıştı. Birinci Dünya Savaşı’nın öncesini de savaş sürecini de sonrasını da belirleyen asıl unsur olan petrol ve son yılarda yükselen değer olan doğalgaz bugün hem Ortadoğu’nun hem de küresel mücadelenin stratejilerinin en önemli kısmını oluşturmayı sürdürüyor. Petrol ve gaz var oldukça Ortadoğu’da ve Ortadoğu için mücadele bitmeyecek. Din, etnisite ya da başka hangi ad altında olursa olsun ekonomik mücadele devam edecek.” Sayfa 184
Ortadoğu gerçeğini geçmişiyle bağlantı kurarak öğrenmek ve ona göre günceli değerlendirmek gerekiyor. Bu nedenle “Bitmeyen Savaş Paylaşılamayan Ortadoğu” önemli bir kaynak.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!