“Akran zorbalığına dur de”
Coşkun Özbucak

“Akran zorbalığına dur de”

Bu içerik 2615 kez okundu.
Reklam

       10.05.2019 Cuma günü Ordu sokaklarında çocuklar yürüyüş yaptı. Çocukların yürüyüşünü görenler şaşırdı önce, sonra ülke gerçeğinin farkına vardılar. Durum çok kötüye gidiyor. Böyle bir belirleme yaptığıma yürüyüşün nedenini yazınca siz de hak vereceksiniz.

         Yürüyüş yapan çocukların (öğrencilerin) taşıdıkları pankartta “Akran zorbalığına dur de” yazıyor. Yani aynı yaşta olanlar (okuldaki öğrenciler) birbirlerine şiddet uyguluyorlar ki, tepki yürüyüşü yapıyorlar. Böyle bir durumda “Durum çok kötüye gidiyor” denmez mi? Çocuklar birbirinden zorla haraç alıyorlar, dalga geçiyorlar, koridorda, okul bahçesinde, okula gidip gelirken sokakta birbirlerine saldırıyorlar. Bu durumdan rahatsız olan çocuklar sokakta tepki yürüyüşü yaptılar. Alkışlamak gerekir onları ve öncülük yapanları.

         Yürüyüşü iki yönüyle değerlendireceğim.

 Birincisi, okullarda yaşanan şiddet. Çocuklarımız arkadaşlarına neden şiddet uygular? Bu konuda tek tek öğretmeni, okul yöneticisini, aileyi sorgulamaya kalkmak, suyun yüzeyinde gözüken bir iki çöple uğraşmak anlamına gelir. Oysa dip bataklık haline gelmiş, kimse görmüyor, farkında değil. Yani tartışılması gereken eğitim sistemi,  siyasi gerginliği ve televizyon dizileri değil mi?

         Çocuklar neden şiddet uyguluyor? Böyle bir duyguya nasıl sahip oldu? Kim sorumlu? Çocukların “biçimlendirildiği” bir kurumda çocuğun akranına şiddet uygulaması nasıl oluyor? Araştırılması gereken, geleceğimiz için çok önemli bir sorun. Öğrencilerin yürüyüş yapmalarına da neden olan bu sorun demek ki, bardağı taşırmak üzere.

         İkincisi ise, olumlu bir gelişme. Yaşanan soruna karşı tepki gelişiyor. Öğrencilerde gelişen ya da geliştirilen bu duygu olumlu yönde ilerletilirse korkulan yaşanmaz. Duyarlılık teşvik edilirse öğrenciler içinde “şiddete son” diyenler çoğalır. Bir arkadaşımın dediği gibi, bu duyarlılığın yarına yönelik yararı olacak. Bugün  “Akran zorbalığına dur de”  diyerek yürüyen çocuklar yarın kadına yönelik şiddet uygulayanlara da tepki gösterecekler.

         Sokaklar her türlü yürüyüşü gördü de böylesi ilk oluyor. Yürüyüşlerin bir anlamı var. Ekonomik, siyasi, sosyal sorunlar insanları boğmaya başladığında tepki yanında kendilerini göstermek, seslerini duyurmak için sokağa çıkıp yürürler ve haykırırlar. Şimdi çocuklar yürüyüp haykırıyorlarsa okullardaki “şiddet” sınırı aşmış, bıçak kemiğe dayanmış demektir.

          Bu çocukların sesini duyan var mı?

        

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!