Yoktuk var olduk
Sevinç Erol

Yoktuk var olduk

Bu içerik 2405 kez okundu.
Reklam

İçerisinde insanların olduğu, canlıların dolduğu koca bir evrende nefes alıp dünyanın hâkimi kendisiymiş zanneden, egosu tavan, cehalette sınıfta kalan varlıklar varmış.

“Hayat kısa kuşlar uçuyor” demiş. Cemal Süreyya biz de diyoruz ki anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.

Madem evrende bir varlıksın. Ciğerlerine kadar yaşamı hissetmelisin. Ciğerlerini Kaf dağında zannedip, Nuh’un gemisiyle evren turu yapıyor hayalleri yaşamayacaksın.

Bir elin balda iken, ötekiyle arı kovanına çomak sokmayacaksın.  Bilmediğin akla hüküm kesip, kıvrıla kıvrıla profesyonel dansçılar gibi oyun oynamayacaksın.

Keser döner demiş, eskiler sap döner.

Koca bir tarla düşün; buğday ekip, karpuz biçemesin.

Henüz elma ağacının dalında yetişen bal kabağı da hiç göremedik.

Sözler birleşip edepten yana torpil geçememiş bir evrenin kendini uyutup devrim yapması da beklenemez.

Umudunu nehirlere salıveren bir toplumun, geçmişindeki kahraman derelerin çağlayarak denizlerden okyanuslara şanlı destanlara imza atığını unuttuk sanırım.

Doğa hep adil davrandığında nefes alan varlıklar kendince doğanın doğalığını beğenmez olmuş.

Akla kara koca bir gırı oluşturmuş da er kafatasının içinde beyin  taşıyana akıl sır ermemiş.

         Derler ya ağzı olan konuşuyor. Onu aştık artık cebinde kendi yaratığı kâğıt parçasına tapıp, bozdurup bozdurup kasılanların kutsandığına tanıklık ettik.  Biraz izledik, biraz yandık ama hep bir isyanın sessiz çığlıklarıyla kavrulduk. Geceleri kurt adam olup, tilkilerin çiftliğinde koyunların çobanlarının kavallarıyla uyuduk. Ye, dediler yedik; iç, dediler içtik. Sahipsiz kalınca sudan çıkmış balığa döndük.

         Elele kol kola farklı zenginlikleri unuttuk. İşimize göre yol çizimlerinde dünya tarihine kapak olduk.  Çok yaşayıp tecrübeden ziyade, az yaşa cesedin yakışıklı olsun, dedik. Koca bir yorgunluk kahvesini hüplete hüplete bir nefeste içtik, bitirdik. Sözde namus ve ahlak bekçiliğine talip olundu. Sözde uçtu yazıda yazmaz oldu. Edeple geldik dünyaya, edepsiz nefes verdik yaşarken gülümseyen dünyaya.

Kısacası suçlu kendimiziz, sorumluluğu alamadığımız şu koca dünyada

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!