Siyanürü unutma!
Coşkun Özbucak

Siyanürü unutma!

Bu içerik 2795 kez okundu.
Reklam

Fatsa-Ünye sınırında bir İngiliz şirketin siyanürle altın ayrıştırma işletmesi kuracağını öğrendiğimizde, ülkede ve dünyada yaşanmışlıkları bildiğimiz için hemen bölgede halkı bilgilendirme çalışmaları yapmak için Fatsa ve Ünye’deki bir grup arkadaşla bir araya geldik. Konuştuk, planlamalar yaptık; önlemek için emek harcadık!
Yöre insanları çok emek harcadı, direndi; Mücadelelerini Türkiye’ye taşıdılar. Bu arada ‘siyanürün zararsız’ olduğunu iddia edenleri de gördüler! Mahkemeler, direnişlerle mücadele devam etti. Bazı eksikliklerimiz ve hatalarımız olsa da halkın geleceğine sahip çıkması önemli idi. Bugün hâlâ içi sızlıyor yöre insanlarının.
Söylediklerimizin bir bölümünün gerçekleştiğini, bir bölümünün de gerçekleşmek üzere olduğunu vurgulamakta yarar var. Keşke yanılmış olsaydık!
Bir arkadaş yeni fotoğraflar çekmiş ve paylaşmış. Ben birini sizlerin de görmesi için yazımın üzerine yerleştirdim. Havuzlarda siyanürle topraktaki altın ayrıştırılıyor. Zararı hemen belli olmayacak ama belki beş-on yıl sonra bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda yansımalarını göreceğiz ama iş işten geçmiş olacak.
Yapılan çalışmalarla alan dolmuş. Şirket alanını büyütmek için bitişiğindeki orman arazisini almaya çalışıyormuş (Yöre halkı böyle diyor). Yani siyanür kullanım alanı genişletilmek isteniyor.
Orman yok oldu, tarım arazileri zarar gördü; su, hava tehdit altında. Buradan elde edilen ‘altın gelir’ Türkiye’ye kalmıyor. Anlaşmalar gereği %2 Türkiye’nin ama giderler de hesaba katılınca elde var sıfır oluyor. Yatırım var (!) ama zararı hesaba katılmıyor…
‘Siyanüre hayır’ kampanyaları boşuna değildi. Belki istenilen sonuca ulaşılamadı ama insanların toprağına, suyuna, geleceğine nasıl sahip çıktıklarını dost-düşman gördü. Kimlerin engeliyle karşılaşmadılar ki, bahçesine sahip çıkan yurttaşın karşısına jandarma ile gelindi. Direniş çadırı yakıldı (kimliği belirsiz kişilerce!). Ama insanların değer yargıları değişmedi. “Siyanüre hayır!” demekten geri durulmadı.
Şimdi zararın neresinden dönülürse kârdır dönemi. Siyanürle altın ayrıştırma işletmeciliğinin ne olduğunu gören başta yöre insanları ve tüm Ordulular alanın büyütülmesine izin vermemelidir.
Mücadele edildi ama kazanılamadı. Ama biliyoruz ki, mücadele edenler hep kazanmamışlardır ama kazananlar hep mücadele edenlerdir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!